“Klasyka klasyki” na Starosądeckim Festiwalu Muzyki Dawnej – dzień czwarty

Festiwalowy dzień rozpoczyna jak zwykle spotkanie w festiwalowym ogórku w czarującej Bibliotece w Starym Sączu. Dzisiejszy koncert będzie bardzo klasyczny. W kościele pod wezwaniem świętej Elżbiety w Starym Sączu usłyszymy Requiem Josepha Haydna i Wolfganga Amadeusa Mozarta w wykonaniu kwartetu smyczkowego Solistów Wrocławskiej Orkiestry Barokowej.

Na spotkaniu w ogródku festiwalowym Jarosław Thiel – prowadzący kwartet smyczkowy i Marcin Szelest, wprowadzają publiczność w zawiłości i kulisy powstawania utworów zagranych na dzisiejszym koncercie. Otrzymujemy również potężną dawkę informacji informacji historycznych, jak powstawały utwory, o metodyce pracy kompozytorów i … wiele ciekawostek związanych ze środowiskiem kompozytorów i muzyków muzyki dawnej.

A sam koncert? Bardzo klasyczny i wykonany perfekcyjnie, bo muzycy reprezentowali najwyższy poziom. Czy słuchanie klasyki jest nudne? O nie! Pomijając fakt, że to muzyka wybitna i wspaniale wykonana, to coś więcej. W moim przypadku, stanowi nie tło, ale kanwę dla mojej wyobraźni. Udaję się w podróż, czasami w czasie, czasami w przestrzeni. Taka właśnie muzyka jest nośnikiem, który potrafi przenieść mnie w inne światy, inne wymiary. Dla mnie muzyka to nie tylko piękne dźwięki. To potężna energia która powoduje, że mój umysł, zmysły, wrażliwość, zaczyna funkcjonować w zupełnie innej przestrzeni. I taki właśnie był ten koncert.

Sądząc po reakcji publiczności, ich doznania i reakcja na tą muzykę – była podobna do mojej. Teraz będzie mój apel do wszystkich, którzy na koncercie nie byli. Słuchajcie klasyki!

Koncertu można posłuchać poniżej, w zapisie na YouTube, ale jednak … to nie to co koncert “na żywo”:

Więcej informacji na temat 43 Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej

Podziel się swoją opinią
Obrazek domyślny
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Skip to content