Kirszenbaum na „Letniej scenie Radia Kraków”

Skrzypiące skrzypce, transowe wiry i teksty pełne literacko- filozoficznych nawiązań – krakowski duet Kirszenbaum 17 lipca o godz. 17.00 na „Letniej scenie Radia Kraków”

Kirszenbaum to wspólne przedsięwzięcie Kacpra Szpyrki (filozofa, księgarza i skrzypka) oraz Jakuba Wiśniewskiego (anglisty, techwritera i gitarzysty), których uprzednia współpraca w zespole Pora Wiatru zaowocowała ponad 150 koncertami, występem w finale programu Must Be the Music, główną nagrodą polskiej edycji Festiwalu Emergenza, serią crowd-fundingowych koncertów w tramwajach czy występem na niemieckim Taubertal Festival.

Krakowski duet Kirszenbaum ożywia postfolkowe zgliszcza, wyznacza im świeże kierunki i wrzuca prosto na loopery, ze słowiańskim przytupem zderzając Toma Waitsa i Junip. W warstwie muzycznej, mocno eklektyczny styl projektu oparty jest na bliskiej współpracy gitar, post-rockowych skrzypiec i nagrywanych na żywo loopów. Wszystko to składa się na współczesną i bardzo specyficzną interpretację słowiańskich, klezmerskich i anglosaskich folków, podlaną dynamicznym, szepcząco-krzyczącym duetem wokalnym. Wprawne ucho wychwyci wpływy takich artystów jak Fink, Andrew Bird, Warren Ellis, późny Tom Waits czy wczesny Nick Cave, wprawne oko dostrzeże zabawę mniej lub bardziej klasycznymi pozycjami kina niemego, wczesnego kina SF i innych, a wprawny czytelnik dopatrzy się intertekstualnej żonglerki nawiązaniami literackimi w warstwie tekstualnej, od Alberta Camusa i Franza Kafki, przez Tove Jansson i Gombrowicza, po samego Terry’ego Pratchetta.

Przed debiutem płytowym „Stypa komedianta” (Karrot Kommando, 2019), nagranym we współpracy z Radiowym Centrum Kultury Ludowej, Kirszenbaum własnym sumptem opublikował kilka pojedynczych utworów oraz EP „Golem XV”, wraz z towarzyszącymi im kolażami filmowymi. Od 2017 roku pojawiał się na antenach Radia Kraków, Antyradia, Radia 357, Radia Nowy Świat, Jedynki, Dwójki, Czwórki i Trójki Polskiego Radia oraz prowadził intensywną działalność koncertową, występując przed takimi artystami jak Fisz Emade Tworzywo, Fifidroki, Wadada, Żywiołak, kanadyjski Yamantaka//Sonic Titan, Pablopavo i Ludziki czy Kapela Ze Wsi Warszawa.

Obaj artyści prowadzą również działalność literacką. Szpyrka tłumaczy poezję, prozę i teksty filozoficzne z angielskiego i hiszpańskiego. Efekty jego pracy publikowały m.in. „Wizje”, „Inter-”, “Stoner Polski” czy “KONTENT”, a w 2021 roku ukazał się jego translatorski debiut: pierwszy polski przekład książki „Jak się tworzy powieść” Miguela de Unamuno (Państwowy Instytut Wydawniczy, 2021). Z kolei eseje oraz polsko- i anglojęzyczna proza Wiśniewskiego pojawiała się m.in. w „Wizjach”, „Helikopterze”, „Nowej Orgii Myśli”, kwartalniku „KONTENT”, czy “Zupełnie Innym Świecie”, a w 2022 roku ukazała się jego debiutancka powieść pt. „Myja” (Biuro Literackie, 2022).

Kirszenbaum zagrał ponad 100 koncertów w Polsce, Czechach, Niemczech i Słowacji, biorąc udział w takich festiwalach jak: Festiwal Synestezje 2017 (I nagroda), Green Zoo Festival 2018, Festiwal Folkowisko 2018, Letnia Akademia Filmowa 2018, Tak Brzmi Miasto 2018, PolenAllergie 2018,

Festiwal Nowa Tradycja 2018 (III nagroda), Dragon Folk Fest 2018 (I nagroda), Ars Cameralis 2019,

Festiwal Filmu Niemego 2019, Festiwal Folkowisko 2021, 4 Strony Karpat 2021.

Najnowszy album Kirszenbaum, „Się” (Karrot Kommando, 2021), zarejestrowany został przez Andrzeja Giegiela (Pablopavo i Ludziki) i Roberta Nastala (Nosowska), wyprodukowany przez załogę Studio AS One i Mariusza Dziurawca (Kapela Ze Wsi Warszawa), a poetycko i wokalnie udzielił się gość specjalny: Marcin Świetlicki.

Letnia scena Radia Kraków” – Kirszenbaum. 17 lipca, godz. 17.00, dziedziniec Radia Kraków. Bezpłatne zaproszenia na antenie / do odbioru w recepcji Radia Kraków. Transmisja koncertu na antenie.

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.Podziel się swoją opinią
NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Skip to content