news 17 grudnia 2019

Johann Sebastian Bach „Ich geh’ und suche” – Krakowska Opera Kameralna

Kantata sceniczna Jana Sebastiana Bacha “Ich geh’und suche ” to wysublimowane połączenie muzyki i śpiewu, z elementami gry aktorskiej, kompozycji ruchu scenicznego oraz oryginalnego kostiumu.

Muzyczna tkanka opiera się na mistrzowskich kantatach J.S. Bacha : począwszy od BMV 49 „Ich geh’ und suche mit Verlangen” (Chodzę i szukam z tęsknym pragnieniem) poprzez wybrane fragmenty BMV 61,81,103,152,153,155,169. Kunsztowne partie wokalne i instrumentalne wzmocnione są dialogami prowadzonymi przez aktorki (fragmenty z Księgi Psalmów).

Ukształtowana na wzór wolności Bożej, wolność człowieka nie zostaje zniesiona przez jego posłuszeństwo Bożemu prawu… W swoim dążeniu ku Bogu , który „jeden tylko jest Dobry”, człowiek powinien dobrowolnie czynić dobro, a unikać zła. Aby to jednak było możliwe , musi umieć odróżniać dobro od zła. Dokonuje tego przede wszystkim dzięki światłu naturalnego rozumu, które jest w człowieku odblaskiem Bożego oblicza… Tylko z Bożą pomocą możemy pokonać niebezpieczeństwa i trudności, które spotykamy na co dzień w naszym życiu” ( Jan Paweł II).

Scenariusz, reżyseria – Wacław Jankowski
Opracowanie i kierownictwo muzyczne – Paweł Szczepański
Kostiumy – Grażyna Żubrowska
Kompozycja ruchu scenicznego – Jadwiga Leśniak – Jankowska

Wiktoria Zawistowska – mezzosopran
Jarosław Kitala – bas
Maria Pasek
Urszula Sadowińska-Pardyak
Anna Warchał

Orkiestra Krakowskiej Opery Kameralnej

Obój – Monika Sęk
Skrzypce I –Maria Boroń
Skrzypce II – Aleksandra Gawlik
Altówka – Piotr Dumanowski
Wiolonczela – Teodor Szulc
Kontrabas – Lesław Wydrzyński
Szpinet – Anna Huszczo

Niedziela, 22 grudnia 2019r., godzina 21:30 . Kościół Świętego Krzyża w Krakowie

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.

podobne publikacje