JAZZKULTURA.PL – audycja, muzyczno-ornitologiczna…

Pandemia jeszcze ciągle wygrywa i kreuje naszą rzeczywistość. “Andrzej Wodziński prezentuje” – to moja cykliczna audycja w rozgłośni radiowej JAZZKULTURA.PL, w której miałem “prezentować” 4 lutego, bardzo zacnych gości. Niestety, pomimo zacności – jeden z moich rozmówców musiał udać się na kwarantannę.

A ja, zaprezentuję audycję muzyczno-ornitologiczną, czyli będzie o ptactwie w muzyce. Powyżej znajduje się zdjęcie kury, uchylę rąbka tajemnicy. Moją audycję rozpocznie i zakończy kompozycja o kurze. Ten ptak inspiruje wielu kompozytorów a przecież jest dosyć pospolity a do tego nie lata i nie śpiewa (tylko gdacze!). A jednak!

Ponieważ jestem wielkim miłośnikiem zwierząt, postanowiłem zrealizować o nich audycję radiową. Drążąc temat, stwierdziłem jednak, że nie sposób w godzinnej audycji opowiedzieć o wszystkich muzycznych odzwierzęcych inspiracjach. Myślę, sobie – że powstanie cykl audycji a zaczniemy od ptaków. Są symbolem wolności, bo latają, pięknie śpiewają a zdecydowana większość posiada piękne kształty i kolory. Zaprzeczeniem tego wszystkiego jest wspomniana wcześniej kura … coś widocznie jednak w niej jest.

W audycji usłyszymy ptasie inspiracje w bardzo różnych gatunkach muzycznych. Ale to tylko drobny ułamek tego tematu. To setki (a może tysiące?) kompozycji, bardzo znanych i tych nieodkrytych. Jest cała masa perełek, poniżej jedna z nich – która niestety, nie zmieściła się w audycji.

Karnawał zwierząt (Le Carnaval des animaux) skomponowany w 1886 roku. Utwór określony przez kompozytora, Camille’a Saint-Saënsa, jako fantazja zoologiczna. To cykl czternastu miniatur (utworów muzycznych małych rozmiarów) ilustracyjnych, wykonywanych przez różne składy instrumentalistów. Ptaki zajmują tu honorowe miejsce, jest Łabędź, nie zabrakło też Kur i Kogutów, oraz o ptakach ogólnie, czyli Ptaszarnia

Tak brzmią Kury i Koguty (kompozycja trwa 45 sekund:

W audycji będzie dużo jazzu (tak, tak – w jazzie też ptasie motywy są – i to jeszcze jakie!). Będzie też muzyka filmowa i polskie piosenki. Chociaż, ta poniżej się nie zmieściła – a szkoda.

Ornitologia w muzyce to temat bardzo obszerny, być może będzie kontynuowany. Na pewno będzie też audycja o zwierzętach innych … Zapraszam na ptasią audycję, a później …. spotkamy się z zacnym gościem, który teraz jest na kwarantannie.

JAZZKULTURA.PL “Andrzej Wodziński prezentuje” – 04 lutego 2022, godzina 11:00 :: www.jazzkultura.pl

// Zdjęcie autorstwa Italo Melo z Pexels

Podziel się swoją opinią
Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Skip to content