Instytut Kultury Willa Decjusza – kolejna odsłona cyklu Villa Artis Online

Villa Artis Online to projekt, który ma na celu popularyzację dziedzictwa sztuki europejskiej i polskiej w wirtualnej przestrzeni. Pomysł na miniatury muzyczne, które powstały i powstają w ramach tego cyklu narodził się w szczycie izolacji, kiedy coraz mniej można było zrobić, a sale Willi opustoszały. W tych smutno przemawiających przestrzeniach willowych pojawia się więc artysta, który to miejsce zna, w którym już koncertował w wypełnionej sali i proponuje jakąś swoją interpretację. Starannie dobieraliśmy artystów, których zaprosiliśmy do tego projektu – każdy z nich wybrał też repertuar, który jest związany z samą Willą . Koncert w pustych przestrzeniach to swego rodzaju manifest – werbalizacja tęsknoty za odbiorcą, gościem.

  • 1o lipca zapraszamy na premierę czwartego koncertu w ramach cyklu Villa Artis Online.

Krakowski skrzypek, kompozytor i multiinstrumentalista Stanisław Słowiński wykona „Balladę” na skrzypce solo – utwór specjalnie skomponowany do tej edycji Villa Artis. Kompozycja jest zapowiedzią większego koncertu, który odbędzie się jesienią w ogrodach Willi Decjusza jako jeden z pierwszych koncertów jubileuszowych związanych ze świętowaniem 25-lecia odbudowy Willi Decjusza – wspaniałego renesansowego zabytku Krakowa.

Obecnie na stronie Instytutu Kultury Willa Decjusza można posłuchać trzech koncertów i rozmów z muzykami.

Pierwszą miniaturę muzyczną zagrała pianistka krakowska – Izabela Jutrzenka-Trzebiatowska. Zaprezentowała scherzo Fryderyka Chopina, nawiązując do salonu, jaki organizowała w Willi Decjusza księżna Marcelina Czartoryska, uczennica Chopina, która zdobyła europejską sławę jako niezwykle utalentowana i jedna z najznakomitszych interpretatorek jego utworów. 

Druga miniaturę, graną na arabskim instrumencie ud przygotował Wassim Ibrahim, nowy krakowianin, muzyk urodzony w Damaszku, który zagrał i zaśpiewał pieśni arabskie na tle pięknych willowych orientalnych kafli.

Trzeci mini koncert zagrał Piotr Różański, wykonując miniatury fortepianowe na lewą rękę Franka Bridge’a, brytyjskiego kompozytora, altowiolisty oraz dyrygenta.

  • Koncertu Stanisława Słowińskiego i rozmowy z muzykiem można posłuchać od 1o lipca na stronie: willadecjusza.pl
źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.