Inauguracja roku akademickiego w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie

4 października 2021 Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie rozpoczęła kolejny rok akademicki. W trakcie inauguracji odsłonięta została tablica, upamiętniająca nadanie imienia Krzysztofa Pendereckiego Akademii Muzycznej w Krakowie. Od tego dnia, uczelnia posiada również nowe logo i identyfikację wizualną.

Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie

Od 1 stycznia 2021 roku patronem Akademii Muzycznej w Krakowie jest Krzysztof Penderecki. Jest to jedyna uczelnia – nie tylko w Polsce – która dysponuje tak znaczącym kapitałem wiedzy o twórczości Krzysztofa Pendereckiego.

W dzień rozpoczęcia roku akademickiego 2021/2022 tj. 4 października, odsłonięto tablicę pamiątkową honorującą fakt nadania imienia Uczelni. Tablicę wykonano z  trzech płyt szklanych, na które naniesiono rękopis partytury Credo, jednego z najsłynniejszych utworów prof. Krzysztofa Pendereckiego. Całość została osadzona na płytę betonową.

Odsłonięciu tablicy towarzyszyło wykonanie Fanfary Dla Niepodległej Krzysztofa Pendereckiego. Podczas uroczystości głos zabrał JMR prof. dr hab. Wojciech Widłak, Pani Elżbieta Penderecka oraz Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Projekt artystyczny tablicy: Maria Cecylia Niemojewska i Krzysztof Skórczewski.

Wystawa plenerowaAkademia możliwości

„Przy pokaźnej liczbie pierwszorzędnych wirtuozów i śpiewaków jest nadzieja, że obok Akademii nauk i sztuk plastycznych stanie kiedyś pośród nas przybytek tonów” – wieścili reporterzy „Czasu Krakowskiego” w październiku 1881 roku, gdy Władysław Żeleński rozpoczął starania o uruchomienie profesjonalnej uczelni muzycznej w Krakowie. Siedem lat później Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego (obecnie: Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie) ruszyło, na stałe wpisując się w kulturalny pejzaż królewskiego miasta.

Czas płynie, rzeczywistość ulega przemianom. Zmienia się także uczelnia muzyczna w Krakowie idąc z duchem czasu, zasilając nieustannie instytucje artystyczne kraju, Europy i świata, odgrywając wiodącą rolę w życiu kulturalnym miasta. Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie od 133 lat funkcjonuje w przestrzeni Krakowa jako uczelnia wszechstronna, konserwatorium talentów, nowoczesna Akademia wielu możliwości.

Wernisaż wystawy odbył się 4 października o godz. 17.00 na pl. Szczepańskim. Wydarzenie objęte było honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Głos zabrali JMR prof. dr hab. Wojciech Widłak oraz Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury Roberta Piaskowski.

W części artystycznej wystąpił Kwartet Puzonowy AMKP prowadzony przez dr Tomasza Stolarczyka, w składzie: Michał Sinkowski, Tadeusz Łazuka, Natalia Matula, Filip Zgorzelski. W repertuarze utwory muzyki filmowej:

Carson Parks (1936-2005) Something stupid (arr. Tomasz Stolarczyk)

John Powell (*1963) Jak wytresować smoka (arr. Tomasz Stolarczyk)

Howard Shore (*1946 ) Władca Pierścieni (arr. Tomasz Stolarczyk)

Klaus Badelt (*1967) Piraci z Karaibów (arr. Tomasz Stolarczyk)

Beat Ryser 007 James Bond

Wystawę będzie można obejrzeć do końca października.

Poniżej kilka moich z tego wydarzenia.

Foto © Andrzej Wodziński

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Podziel się swoją opinią
Obrazek domyślny
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Skip to content