Inauguracja jubileuszowego 75. sezonu artystycznego Filharmonii Krakowskiej

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie otwiera jubileuszowy sezon artystyczny 2019-2020. Podczas koncertów inauguracyjnych – w piątek, 4 października br. o godz. 19.30 i w sobotę 5 października 2019 roku o godz. 18.00 – wystąpią wszystkie zespoły instytucji, czyli Orkiestra, Chór Mieszany oraz Chór Chłopięcy Filharmonii, poprowadzone przez szefa artystycznego instytucji, Charlesa Olivieri-Munroe’a.

Sezon artystyczny 2019-2020 Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie determinują dwa istotne konteksty. Przede wszystkim instytucja jako najstarsza spośród polskich filharmonii obchodzi jubileusz 75-lecia swojej działalności. Pierwszy filharmoniczny koncert odbył się w gmachu przy ulicy Zwierzynieckiej w Krakowie już 3 lutego 1945 roku, główne uroczystości związane z jubileuszem będą zatem mieć miejsce w lutym 2020 roku. Zanim jednak to nastąpi, do końca roku kalendarzowego w macierzystym budynku Filharmonii trwać będą prace remontowe i modernizacyjne, co m.in. wpłynie na lokalizację koncertów w pierwszej połowie sezonu.

Otwarcie roku koncertowego Filharmonii będzie miało wobec tego miejsce w Nowohuckim Centrum Kultury, tam też odbywać się będą próby filharmonicznych zespołów. Jak mówi dyrektor artystyczny instytucji „występy poza siedzibą to w jakimś sensie możliwość doświadczania innych przestrzeni, (…) w przypadku sali NCK to dla zespołu szansa na dotarcie do nowej publiczności”.

Podczas inauguracji sezonu, z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej wystąpi znakomita skrzypaczka Aleksandra Kuls. Artystka jest absolwentką klasy prof. Kai Danczowskiej, a pośród wielu jej osiągnięć należy wymienić I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Jozsefa Szigetiego w Budapeszcie w 2012 roku, a także dwie nagrody specjalne na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w roku 2011.

W jej wykonaniu usłyszymy Koncert skrzypcowy A-dur op. 8  Mieczysława Karłowicza, utwór zajmujący ważne miejsce między wirtuozowskimi koncertami Wieniawskiego, a całkiem już nowoczesnym typem koncertów Szymanowskiego. Napisany w 1902 roku przez 26-letniego kompozytora, którego wielki talent miał szansę objawić się w jego zbyt krótkim, tragicznie zakończonym życiu, jako sygnowany numerem 8 na liście dzieł należy do wczesnego okresu jego twórczości. Mimo to jest jednym z najchętniej wykonywanych wirtuozowskich dzieł skrzypcowych, po które sięgnął także Nigel Kennedy wydając płytę Polish Spirit.

Wieczory inauguracyjne otworzy uwertura do opery Raymond Ambroise’a Thomasa, jak uznał Charles Olivieri-Munroe – rodzaj „cadeau”, prezentu dla publiczności, który wprowadzić ma słuchaczy w radosny i pozytywny nastrój. Punkt ciężkości zdecydowanie leży jednak w drugiej części programu. W wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej oraz obu chórów – mieszanego i chłopięcego, zabrzmi monumentalne Te Deum Hectora Berlioza. Kompozytor poświęcił dzieło księciu Albertowi, mężowi królowej Wiktorii, sam też dyrygował licznym zespołem wykonawców podczas jego pierwszej prezentacji przed paryską publicznością w 1855 roku. W krakowskim wykonaniu Te Deum partię tenora solo wykona Erin Caves, wybitny interpretator ról wagnerowskich. 

Nowohuckie Centrum Kultury
piątek, 4 października 2019 o godz. 19.30
sobota 5 października 2019 roku o godz. 18.00

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.