Inauguracja 74. sezonu artystycznego w Filharmonii Krakowskiej

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie otwiera nowy, 74. sezon artystyczny. Podczas koncertów inauguracyjnych – w najbliższy piątek, 5 października br. o godz. 19.30 i w sobotę 6 października 2018 roku o godz. 18.00 w Sali koncertowej przy Zwierzynieckiej – Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi szef artystyczny instytucji, Charles Olivieri-Munroe.

Koncerty otwierające nowy sezon zbiegają się ze 125. rocznicą śmierci Piotra Czajkowskiego (6.11), stąd w programie znalazło się jedno z najbardziej znanych dzieł rosyjskiego kompozytora – I Koncert fortepianowy b-moll op. 23, które krakowskiej publiczności zaprezentuje wybitny pianista Nikolai Demidenko, artysta koncertujący na estradach całego świata, juror międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym niedawno zakończonego I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, znakomity interpretator literatury pianistycznej swoich rodaków, szczególnie Czajkowskiego, Rachmaninowa i Prokofiewa.

Repertuar koncertów otwiera suita tańców polskich Polonia Andrzeja Panufnika, wieńczy natomiast oratorium symfoniczne Prorok Izajasz Aleksandra Tansmana, z partią solową Przemysława Borysa. Dzieło na tyle rzadkie, że partytura nie została wydana nawet drukiem, muzycy wykonywać je więc będą z wersji napisanej ręcznie. Jak stwierdza Charles Olivieri-Munroe, Tansman „to jeden z tych polskich kompozytorów, których twórczość była prawdziwie międzynarodowa. Nie bez znaczenia jest tu jego żydowskie pochodzenie i fakt, że przez wiele lat mieszkał i tworzył w Paryżu. Samo zaś oratorium napisał w trzech językach – może być śpiewane po angielsku, francusku i niemiecku (…),poza tym posiada pełen rozmaitych kolorów finał.”

Sezon 2018/2019 to dla Filharmonii Krakowskiej okres pełen wyjątkowych wydarzeń muzycznych, spośród których wymienić należy choćby koncerty z udziałem Charlesa Richarda-Hamelina, laureata II nagrody ostatniego Konkursu Chopinowskiego, czy Rafała Blechacza – zwycięzcy tego konkursu w roku 2005, który wystąpi wraz z Bomsori Kim, południowokoreańską skrzypaczką, która swoim talentem hipnotyzowała publiczność i jurorów Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Wieniawskiego w Poznaniu w 2016 roku, uzyskując drugą lokatę. W nowym sezonie odbędzie się również Festiwal Szymanowski/ Polska/ Świat, którego prolog przyciągał w ubiegłym roku melomanów darzących szczególną estymą twórczość patrona Filharmonii. Nie można również pominąć udziału Orkiestry Filharmonii Krakowskiej w Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, czy koncertów, którymi instytucja wpisuje się w jubileusz 85. urodzin Krzysztofa Pendereckiego oraz obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To także rok wyzwań organizacyjnych, jakie przynosi remont konserwatorski przebiegający w gmachu Filharmonii Krakowskiej. Przyszły, 75. sezon artystyczny zainaugurowany zostanie już w zmodernizowanej siedzibie, której komfort umożliwi zarówno publiczności, jak i występującym artystom przeżyć jubileusz 75-lecia instytucji w możliwie najdogodniejszych warunkach.

Bilety: 60-20 zł
Kasa biletowa:  wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.

źródło informacji:
Informacja prasowa Filharmonii Krakowskiej, na zdjęciu Nikolai Demidenko  | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.