IFFR Live: Nico, 1988 – pokaz filmu z transmisją dyskusji

Kino Pod Baranami zaprasza na pokaz nagrodzonego w Wenecji filmu Nico, 1988 Susanny Nicchiarelli – historii ostatnich dwóch lat życia słynnej wokalistki zespołu The Velvet Underground. Film zostanie zaprezentowany w ramach IFFR Live – pokazów filmowych we współpracy z festiwalem filmowym w Rotterdamie. Po seansie – transmisja dyskusji z twórcami na żywo z festiwalu.

IFFR Live to specjalna sekcja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie, która w dniach 26-28 stycznia już po raz czwarty będzie gościć w Kinie Pod Baranami. W kilkudziesięciu kinach w całej Europie jednocześnie zaprezentowane zostaną premierowe filmy z programu Festiwalu. Po seansach publiczność będzie mogła wziąć udział w transmitowanych na żywo spotkaniach z twórcami i zadawać pytania za pośrednictwem Twittera (#livecinema).

W niedzielę, 28 stycznia, na ekranie Kina Pod Baranami pojawi się film Nico, 1988 Susanny Nicchiarelli – kino drogi opowiadające o ostatnich latach życia Christy Päffgen, znanej na całym świecie pod pseudonimem “Nico”. Zaistniała w świadomości ludzi jako modelka Coco Chanel, aktorka u Felliniego, muza Andy’ego Warhola i ceniona wokalistka kultowego zespołu The Velvet Underground. W marcu 2017 roku upłynęło 50 lat od wydawania ich wspólnego albumu. Wraz ze startem solowej kariery rozpoczęło się dla niej drugie życie. Nico, 1988 to opowieść o jej ostatnich koncertach z zespołem, który towarzyszył jej w trasie po całej Europie w latach 80-tych. Historia Nico, dzielnej i bezkompromisowej wokalistki, to historia odrodzenia: artystki, matki i kobiety, kryjącej się za popkulturową ikoną. W główną bohaterkę brawurowo wcieliła się Trine Dyrholm, fantastyczna duńska aktorka, znana m.in. z filmu Komuna Thomasa Vinterberga.

Po seansie – transmisja spotkania z twórcami filmu w języku angielskim. W dyskusji wezmą udział reżyserka filmu, Susanna Nicchiarelli oraz odtwórczyni głównej roli, Trine Dyrholm.

Film prezentowany będzie w wersji oryginalnej, z polskimi i angielskimi napisami.

Pełny program przeglądu IFFR Live można znaleźć na www.kinopodbaranami.pl

Pokaz filmu z transmisją dyskusji odbędzie się w  niedzielę, 28 stycznia 2018 roku o godz. 15.00 w  Kinie Pod Baranami.

BILETY:
20 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy) | 14 zł (senior)

O FILMIE:

NICO, 1988 | NICO, 1988
reż. Susanna Nicchiarelli, Włochy 2017, 93′
MFF w Wenecji 2017: Najlepszy Film w sekcji Horyzonty
Europejski Festiwal Filmowy Les Arcs 2017: Nagroda Jury (Susanna Nicchiarelli)
Zbliżająca się do 50-tki piosenkarka Nico prowadzi samotne, skromne życie w Manchesterze, z dala od błysku fleszy i sławy, która towarzyszyła jej w latach 60-tych. Wygląd i kariera zeszły na dalszy plan, dopiero nowemu managerowi udało się ją wreszcie zmotywować do ruszenia w trasę. Walcząc z osobistymi demonami i konsekwencjami swojej zagmatwanej przeszłości, kobieta marzy o odbudowaniu relacji z synem, którego jej odebrano dawno temu.

REŻYSERKA O FILMIE:
O Nico mówi się głównie w kontekście jej przygody z Velvet Underground, Factory i Warholem oraz mężczyzn, z którymi spała. Andy Warhol kiedyś powiedział, że “stała się grubą ćpunką i zniknęła”. Nic bardziej mylnego. Zakochałam się w niej, w jej błyskotliwości i ironii i chciałam opowiedzieć jej historię z dystansem, unikając dramatycznego sentymentalizmu, w sposób, który jej samej by się spodobał. Przy pisaniu scenariusza i kręceniu filmu zawsze starałam się zachować dystans i szacunek, konieczne moim zdaniem, gdy ma się do czynienia z prawdziwą historią.

 

Źródło informacji: materiały prasowe organizatora.

Default image
Monika Słupek
Studentka biofizyki. Sopran w chórze rozrywkowym, z różnym skutkiem próbuje grać na gitarze. Uwielbia zabiegany tryb życia oraz ciągły rozwój, sport i muzykę pod każdą postacią. Słucha bardzo różnorodnej muzyki z naciskiem na tę mało komercyjną. Noce poświęca na wyszukiwanie ciekawostek muzycznych.