pop 24 marca 2014

Halina Kunicka – Dworek Białoprądnicki

Diwa polskiej estrady. Największą popularnością cieszyła się w latach 60. i 70., ale i teraz nie narzeka na brak propozycji. W jej repertuarze są zarówno przeboje, takie jak „Niech no tylko zakwitną jabłonie”, czy „Orkiestry dęte”, jak i romanse oraz piosenki poetyckie. Nagrała kilkanaście płyt i koncertowała na całym świecie. W sobotę, 29 marca, Halina Kunicka wystąpi w Dworku Białoprądnickim.

Na scenę Halina Kunicka trafiła dzięki mamie, która przyprowadziła ją na Myśliwiecką (siedziba PR III Polskiego Radia) i dopilnowała, by zapisała się na konkurs dla piosenkarzy amatorów. Ta droga zaprowadziła ja do kabaretu Pinezka, który był jej pierwszym estradowym spotkaniem z publicznością. W swojej karierze Halina Kunicka nagrała aż 14 płyt, z czego trzy osiągnęły status złotej. Jej trasy koncertowe wiodły przez cały świat – od Nowego Jorku, San Francisco, przez Londyn, Lizbonę, Paryż, po Tokio i Sidney. Piosenki specjalnie dla niej pisali najwięksi polscy autorzy tekstów, m.in. Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski i Ernest Bryll.

Do jej najbardziej znanych przebojów należą piosenki: „Lato, lato czeka”, „Niech no tylko zakwitną jabłonie”, „To były piękne dni”, „Orkiestry dęte”. Wielką popularność przyniósł jej także utwór „Od nocy do nocy” nagrany do filmu “Noce i dnie” – walc, który w Polsce rozpozna każdy, niezależnie od wieku.

 

źródło informacji:
materiały prasowe Dworku Białoprądnickiego | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.

podobne publikacje

  • andrzej 26 marca 2014 at 23:38

    Jesli chodzi o piosenke “od nocy do nocy ” do slow Agnieszki Osieckiej muzyka Waldemara Kazaneckiego ktory tez byl kompozytorem muzyki do filmu Noce i Dnie to powstala ona dopiero po premierze filmu nie byla planowana jako piosenka promujaca film byla napisana na wylaczne zamowienie Pani Haliny Kunickiej ktora urzekl piekny walc wlasnie z filmu powstala w kilka dni i zostala nagrana premiera odbyla sie w studio telewizyjnym podczas programu Tele -echo.

    • nadRedaktor 27 marca 2014 at 13:10

      Dziękujemy “andrzejowi” za bardzo ciekawą informacje. Pewnie niewielu naszych czytelników wiedziało o kulisach powstawania tej pięknej piosenki. Dodajemy ją do informacji – można posłuchać i dowiedzieć się o jej powstaniu od samej Haliny Kunickiej. Wydaje mi się że to jeden z najpiękniejszych utworów polskiej muzyki a już na pewno, najbardziej “rozpoznawalny”. Jeszcze raz dziękuję za ciekawy komentarz. Pana “andrzeja” i innych czytelników zapraszamy do dzielenia się swoją wiedzą.