koncerty Kraków wydarzenia Kraków 14 października 2015

Grechuta Festival – Gala Finałowa

Niedzielny wieczór 11 października 2015. W ICE Kraków odbył się wspaniały spektakl muzyczny wieńczący Grechuta Festival, w tym roku uświetniający 70 rocznicę urodzin artysty. Wydarzenie wypełnione było po brzegi muzyką ale i wspomnieniami, archiwalnymi zdjęciami, niepublikowanymi fragmentami filmów oraz animacjami, które potrafiły wzruszyć i rozbawić publiczność zebraną w Centrum Kongresowym.
Po rozpoczęciu Gali przez pana Jakuba Barana oraz panią Danutę Grechutę, usłyszeliśmy największe przeboje Marka Grechuty w wykonaniu wspaniałych artystów. Wystąpili : Grażyna Łobaszewska, Ania Rusowicz, Anna Wyszkoni, Marek Piekarczyk, Andrzej Sikorowski, Zbigniew Wodecki, Tomasz Steńczyk, zespół Anawa oraz Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Wydarzeniu towarzyszyła magiczna oprawa świetlna. Zebrana publiczność patrzyła na scenę jak na zaczarowane miejsce, ale nic w tym dziwnego, muzyka Marka Grechuty jest wyjątkowa i przenosi nas w bliskie sercu, magiczne miejsca.

Za nami Grechuta Festival. Należę do pokolenia, którego pierwszym gramofonem był “Bambino” a pierwszą płytą na nim odtwarzaną był Korowód Marka Grechuty. Wraz z Ewą Demarczyk i Czesławem Niemenem, stanowili grupę muzyków polskich, która ukształtowała moją wrażliwość muzyczną. Tymczasem, wielcy twórcy polskiej muzyki, w trybie przyspieszonym popadają w zapomnienie. Pokolenie dzisiejszych 20-30 latków jednym tchem wymienia finalistów kolejnych edycji Voice of Poland. Zapytani o Grechutę, Demarczyk, czy Niemena … bardzo często pytają “a kto to jest”. Co dziwniejsze, kiedy już uświadomię ich kto to był i przedstawię ich piosenki – są zachwyceni. I pytają … z pretensją w głosie “a dlaczego ja ich nie znałem???“.

Andrzej Wodziński – redaktor naczelny

Fotorelacja z koncertu:

podobne publikacje

  • Anna 14 października 2015 at 18:51

    Piękne zdjęcia! Oddają magiczną atmosferę wieczoru!

  • Stanisław Sz. 15 października 2015 at 12:44

    Zgadzam się z panem Redaktorem, że za kilka lat nikt już nie będzie pamiętał kim byli Marek Grechuta, Czesław Niemen czy Ewa Demarczyk. Do tej listy można dodać jeszcze wiele postaci. Zdjęcia bardzo klimatyczne. Dwa z nich to widok publiczności. Przedział wiekowy to mniej więcej rówieśnicy (lub trochę młodsi), Mistrza Marka Grechuty. Trzeba by się zastanowić, jak na następną edycję Festiwalu lekko może tą średnią odmłodzić.