Ginczanka. Przepis na prostotę życia.

Po rosyjsku Suzanna, po hebrajsku i w jidysz Szoszana, a po polsku – Zuzanna. Zuzanna Ginczanka, znana także jako Zuzanna Polina Gincburg, była piękna, utalentowana i podziwiana. Mówiono: „Tuwim w spódnicy”, „Gwiazda Syjonu”, „Rachela z Wesela Wyspiańskiego”. Żydówka, Rosjanka, Cyganka czy jednak Polka? Chciała być Polką i do tej wyśnionej, wymarzonej Polski przez całe życie ją ciągnęło. Do języka, ludzi, książek i miejsc.

Jako poetka nie miała łatwo. Mężczyźni widzieli w niej trofeum, ciało, dziewczynę, z którą warto się pokazać, ale niekoniecznie dyskutować. Była ulubienicą Juliana Tuwima i Witolda Gombrowicza. Publikowała w „Wiadomościach Literackich” i „Skamandrze”, współpracowała ze „Szpilkami”. Spotykała się ze skamandrytami w restauracji Ziemiańskiej w Warszawie, a z Witoldem Gombrowiczem – w kawiarni Zodiak.

Ostatni rok życia spędziła w Krakowie, ukrywając się w kamienicy przy ul. Mikołajskiej 26. Prawie nie wychodziła z mieszkania, jej „ormiańskie papiery” wydawały się zbyt słabe. Mimo to pod koniec wojny została aresztowana przez Gestapo. Zginęła w wieku 27 lat. Jako mała dziewczynka Zuzanna klęczała przebrana za anioła w witrynie sklepu w Równem. Żywa reklama zbliżających się Świąt. Może jej życie było życiem anioła zesłanego na ziemię w złym czasie i w złym miejscu?

Historię Zuzanny Ginczanki przybliży spektakl “Ginczanka. Przepis na prostotę życia”, który będzie można zobaczyć 6,7 i 8 marca w Teatrze Łaźnia Nowa.

TEKST : Piotr Rowicki
REŻYSERIA : Anna Gryszkówna
SCENOGRAFIA, KOSTIUM: Anna-Maria Karczmarska
MUZYKA: Michał Lamża
KONSULTACJA MERYTORYCZNA: dr Agata Araszkiewicz
REŻYSERIA ŚWIATŁA: Mateusz Gierc
WYSTĘPUJE: Agnieszka Przepiórska
PRODUKCJA: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatr na Plaży w Sopocie
PREMIERA : 6–7–8 marca 2020, Teatr Łaźnia Nowa

// zdjęcia wykonane w trakcie próby medialnej spektaklu „Ginczanka. Przepis na prostotę życia”. Foto © Magda Woch – agencja fotograficzna Muzyczny Kraków

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora, foto: Magda Woch | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.