„Fortepiany Wolności” – Filmowo-muzyczne kadry przy Piotrkowskiej (… w Łodzi)

W 2017 r. Łódź została przyjęta do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasto Filmu. W roku bieżącym miasto świętuje 75-lecie Łodzi Filmowej. „Fortepiany Wolności”, unikatowy projekt z trzyletnim stażem wpisuje się w kontekst tych obchodów. Na Piotrkowskiej zabrzmi muzyka z filmów, jakie przez lata były realizowane właśnie w Łodzi.

Witold Janiak to pianista i organista jazzowy, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Wykłada fortepian jazzowy, harmonię i improwizację w Akademii Muzycznej w Łodzi. Jest zdobywcą wielu branżowych nagród, występował z czołówką polskich muzyków, m.in.: Zbigniewem Namysłowskim, Cezarym Konradem, Piotrem Baronem, Maciejem Kądzielą, Markiem Kądzielą, Krzysztofem Ścierańskim, Adamem Rymarzem, Michałem Kobojkiem, Tatianą Okupnik i Moniką Brodką.

Bezustannie koncertuje, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wydał sześć autorskich płyt. Artysta jest również autorem muzyki do „Dlaczego Maciek nie poszedł do nieba” do libretta Krzysztofa Galocha z muzyką łączącą elementy jazzu i polskiej muzyki ludowej.

W czwartek (23 lipca) przy ul. Piotrkowskiej 17, o godz. 19.00, znakomity, łódzki pianista – Witold Janiak zaprezentuje utwory z filmów, które na przestrzeni lat były zrealizowane właśnie w Łodzi. Nie powinno zabraknąć motywów z: „Stawki większej niż życie”, „Pan Anatol szuka miliona”, „Psów”, „Vabank” czy „Kingsize”.

„Fortepiany Wolności” w 2020 r. mają już trzecią odsłonę. Podczas tegorocznych wakacji zostanie zaprezentowana muzyczna historia 75-lecia Łodzi Filmowej. Pianiści sięgną po dorobek najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej: Krzysztofa Pendereckiego, Krzysztofa Komedę, Wojciecha Kilara, Michała Lorenca, Jana Ptaszyna-Wróblewskiego, Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, Henryka Kuźniaka. Wszystkie koncerty odbędą się w przestrzeni miejskiej w godzinach wieczornych, uczestnictwo w nich będzie darmowe.

  • „Fortepiany Wolności” to impreza towarzysząca 12. edycji Festiwalu Soundedit. Zadanie Fortepiany Wolności jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.