Witamy w Muzycznym Krakowie   Click to listen highlighted text! Witamy w Muzycznym Krakowie

Filharmonia Krakowska – otwarcie 76 sezonu koncertowego, konferencja prasowa

30 września 2020 roku o godzinie 14:00 odbyła się konferencja prasowa inaugurująca sezon artystyczny. Przybyli dziennikarze mieli również okazję poznania nowego dyrektora Filharmonii Krakowskiej Tadeusza Prendotę i zapoznania się z remontem i modernizacją budynku – co mogą Państwo poniżej zobaczyć.

W konferencji uczestniczyli: Mateusz Prendota – Dyrektor Naczelny Filharmonii Krakowskiej, Beata Płoska – Zastępca Dyrektora Filharmonii, Teresa Majka-Pacanek – chórmistrz, Wojciech Rodek – dyrygent prowadzący koncerty inauguracyjne.

Nominacja nowego dyrektora placówki jaką jest Filharmonia, zawsze wzbudza wiele emocji. Tak też było tym razem … i jest też tematem rozmów i dywagacji, niezależnie od tego, kim nowy dyrektor jest. Tak też było tym razem. Wysłuchałem bardzo wielu, bardzo różnych opinii. Wszystkie je wkładam bardzo głęboko do szuflady, razem z deklaracjami nowego dyrektora i jego nowego zastępcy. Czas pokaże i zweryfikuje, jak zmieniać się będzie Filharmonia Krakowska.

Zmiany będą, a nawet już są. Przed konferencją usłyszałem opinię jednego z kolegów dziennikarzy. Idzie nowe, idzie młode i idzie pod strzechy ... I tak sobie pomyślałem, że to bardzo dobrze, że idzie nowe i młode! A, że idzie pod strzechy? Dzisiaj strzech już nie ma, a fakt, że orkiestra częściej będzie koncertować w mniejszych miejscowościach naszego regionu, uważam za jak najbardziej pozytywny. Zresztą, w przeszłości, też próbowano “wysyłać orkiestrę w teren”, co jednak spotykało się z dużym oporem muzyków. W trakcie pytań, Mateusz Prendota odpowiedział, że dziś zmieniły się okoliczności i muzycy bardzo chętnie będą koncertować poza Filharmonią. Przyznam, że podzielam tą opinię.

Kolejne pytanie dotyczyło stanowiska dyrektora artystycznego Filharmonii Krakowskiej. Z dyplomatycznej odpowiedzi wywnioskowałem, że obecny dyrektor artystyczny Charles Olivieri-Munroe, do wygaśnięcia kontraktu w 2021 roku, raczej nie będzie miał okazji do sprawowania swojego urzędu – negocjacje z panem Charlesem trwają … Nowego poznamy w nieokreślonej ale niezbyt dalekiej przyszłości.

Dużo uwagi poświęcono tematom repertuarowym, które w chwili obecnej regulowane są głównie przez obostrzenia pandemiczne.

Pan Mateusz Prendota i Beata Płoska obejmują stanowiska w okresie i okolicznościach bardzo trudnych i to nie tylko ze względu na pandemię. Czeka ich ciężka praca a wszelkie deklaracje zweryfikuje czas. Krakowska Filharmonia posiada bardzo wyrobioną i wyrozumiałą publiczność, do której mam zaszczyt należeć. Mamy nadzieję, że wspaniała instytucja, jaką jest Filharmonia Krakowska będzie się rozwijać. Redakcja Muzycznego Krakowa zawsze starała się relacjonować “filharmoniczne wydarzenia” … tak będzie i teraz!

Poniżej, odnowione wnętrza, zdjęcia miejsc – do których “śmiertelnik” wstępu nie ma …. Prace imponują, chociaż większość jest dla publiczności niewidoczna. Zainstalowano nową klimatyzację, powiększono szatnię i zaplecze dla muzyków. Jest nowa instalacja przeciwpożarowa i monitoring wizyjny. Teraz portierzy Filharmonii będą widzieć wszystko … nawet widok z kamery ukrytej w organach. Cóż – znak czasów!

Foto © Andrzej Wodziński – agencja fotograficzna Muzyczny Kraków

Default image
Andrzej Wodziński
Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.
Skip to content Click to listen highlighted text!