Filharmonia Krakowska – koncerty pod batutą mistrza Antoniego Wita

Podczas najbliższych koncertów symfonicznych – w piątek 15 października 2021 roku o godz. 19.30 i w sobotę 16 października 2021 o godz. 18.00 – Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej po raz pierwszy w tym sezonie poprowadzi dyrygent honorowy instytucji, Antoni Wit. Oba wieczory wypełnią wyjątkowe dzieła – II Koncert fortepianowy c-moll op. 18 Siergieja Rachmaninowa – z po raz pierwszy występującą na krakowskiej estradzie macedońską pianistką Mariją Gjoshevską oraz Wariacje i fuga na temat Mozarta Maxa Regera.

Za kanwę drugiego prezentowanego podczas koncertów dzieła posłużył Maxowi Regerowi temat z Mozartowskiej Sonaty fortepianowej A-dur KV 331, a konkretnie z jej pierwszej części Andante grazioso. Temat ten, po niemal półtora wieku od jego powstania, Reger ujął w niezwykle interesujący pod względemharmonicznym i kontrapunktycznym sposób – prezentują go instrumenty dęte drewniane i smyczkowe, zwieńczeniem zaś ośmiu zróżnicowanych wariacji staje się skomplikowana formalnie podwójna fuga. Prawykonanie Wariacji i fugi na temat Mozarta odbyło się w 1915 roku w Wiesbaden, następnie opracowana została przez kompozytora wersja dzieła na dwa fortepiany. Ta stosunkowo rzadko wykonywana na estradzie Filharmonii Krakowskiej kompozycja (do tej pory miała zaledwie sześć odsłon) zdecydowanie przyciągnąć może admiratorów dyrygenckiego kunsztu Antoniego Wita. Drugim takim powodem jest zapewne występ solistki Mariji Gjoshevskiej, uznanej za jedną z najwybitniejszych obecnie pianistek Republiki Macedonii, chwalonej za wyrafinowaną i subtelną technikę gry. W interpretacji artystki zabrzmi II Koncert fortepianowy Siergieja Rachaninowa, należący do kanonu repertuaru pianistycznego, dający pianiście szerokie możliwości zaprezentowania swoich umiejętności wirtuozerskich oraz głębokiej, osadzonej w kontekście dzieł Chopina, Liszta czy Czajkowskiego emocjonalności.

Piątkowy koncert (15 października br.) poprzedzi spotkanie autorskie z Antonim Witem i Agnieszką Malatyńską-Stankiewicz, jakie odbędzie się o godz. 18.30 w Sali Złotej z okazji premiery książki „Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci” wydanej przez oficynę „Czytelnik”. Książka będąca wywiadem-rzeką, jest „fascynującą opowieścią światowej sławy dyrygenta o drodze z rodzinnego domu w Krakowie na estrady największych sal koncertowych świata. Antoni Wit mówi o swoim życiu i spotkaniach z 235 orkiestrami, którymi dyrygował na niemal wszystkich kontynentach” (Wiesław Ochman). Bezpośrednio po koncercie autorzy książki – Antoni Wit oraz Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz podpisywać będą książkę w foyer głównym Filharmonii Krakowskiej.

Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.
Skip to content