Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa

IRCPF15_PLAKATVII Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa (18-25 października) to okazja do spotkania z mistrzami fortepianu podczas czterech koncertów, na które wstęp jest wolny!
W tym roku na scenach krakowskiego Festiwalu zagoszczą wybitni europejscy pianiści: legenda włoskiej pianistyki, Pasquale Iannone, porywający hiszpański duet, Carles & Sofia. 17-letnia wschodząca gwiazda fortepianu z Francji, Nicolas Bourdoncle oraz aż z Nowej Zelandii, Jian Liu – wybitny pianista łączący wschodnie i zachodnie tradycje pianistyczne jako absolwent prestiżowego Konserwatorium w Pekinie i Uniwersytetu Yale (USA). Podczas Festiwalu zabrzmią dobrze znane światowe arcydzieła muzyki fortepianowej (Beethoven, Debussy, Ravel, Rachmaninow), a także muzyka hiszpańska i nowozelandzka. Oczywiście w roku, w którym cały świat muzyczny zwraca wzrok w stronę Polski i Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, nie zabraknie twórczości polskiego mistrza.

Koncerty odbywać się będą w Dworku Białoprądnickim (18.10), Sali Koncertowej Akademii Muzycznej (21.10), Willi Decjusza (23.10) i Auli „Florianka” (25.10) – początek zawsze o godzinie 19. Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Artystyczne PianoClassic.

P r o g r a m

[ct_spacer height=”25″] Niedziela 18.10.2015
CARLES & SOFIA PIANO DUO
HISZPANIA
Godz. 19:00
CK „Dworek Białoprądnicki” (ul. Papiernicza 2)

VII Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa otworzy hiszpański duet Carles & Sofia, w którego wykonaniu usłyszymy dzieła Wagnera i Ravela. W drugiej części koncertu przeniesiemy się do gorącej ojczyzny artystów za sprawą dzieł Albeniza i de Falli.
Wstęp na ten koncert (i na wszystkie kolejne wydarzenia festiwalowe) jest WOLNY!

Środa 21.10.2015
NICOLAS BOURDONCLE
FRANCJA
Godz. 19:00
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej (ul. Św. Tomasza 43)

17-letni francuski pianista, Nicolas Bourdoncle, laureat międzynarodowych konkursów we Francji i Wietnamie, po raz pierwszy wystąpi w Polsce. Przed krakowską publicznością zaprezentuje ambitny program złożony z dzieł m.in. Chopina, Beethovena, Ravela, Strawińskiego.

Piątek 23.10.2015
JIAN LIU
NOWA ZELANDIA
Godz. 19:00
Willa Decjusza (ul. 28 lipca 1943 17a)

W programie Jiana Liu – światowej sławy pianisty z Nowej Zelandii pochodzenia chińskiego – znalazły się aż trzy sonaty. Obok sonat Beethovena i Skriabina prawdopodobnie po raz pierwszy w Krakowie zabrzmi Sonata Douglasa Lilburna – kompozytora nowozelandzkiego, którego 100. rocznica urodzin obchodzona jest w tym roku. Jian Liu wykona również cykl „Obrazy” Debussego i Chaconne Bacha/Busoniego.

Niedziela 25.10.2015
PASQUALE IANNONE
WŁOCHY
Godz. 19:00
Aula Florianka (ul. Basztowa 8)

W pięknej Auli „Floriance” na zakończenie Festiwalu wystąpi włoski pianista, Pasquale Iannone. W jego wykonaniu usłyszymy klasykę repertuaru fortepianowego – Sonatę „księżycową” Beethovena, Polonez – Fantazję i Scherzo Chopina, Momenty muzyczne Rachmaninova zestawione z Fantazją na temat Straussa, XX-wiecznego kompozytora francuskiego, Manuela Rosenthala.

źródło informacji:
Informacja prasowa organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
Andrzej Wodziński
Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.