wydarzenia Kraków 30 marca 2015

Festiwal Muzyki Filmowej

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie (27-31 maja) to jeden z najważniejszych festiwali muzyki filmowej na świecie, organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz rozgłośnię radiową RMF Classic. O niepowtarzalności imprezy decyduje unikalne łączenie najwyższej jakości interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry w połączeniu z wysokiej jakości obrazem filmowym. Monumentalne widowiska muzyczno – filmowe wyróżniają się śmiałością produkcyjną, innowacyjnością w sferze technologii dźwięku i obrazu, ale również rozmachem wykonawczym i wysokim poziomem artystycznym prezentowanych dzieł. Festiwal wyróżnia również coroczna obecność najwybitniejszych twórców i kompozytorów. Wydarzenia te nie mają sobie równych w Europie, również ze względu na różnorodną i liczną publiczność. W koncertach edycji 2014 r. wzięło udział blisko 35 tys. odbiorców.

 

PROGRAM 2015

 

Video Game Show: Critical Hit
Liczący już ponad 40 lat rynek gier video to nie tylko legendarne tytuły, fantastyczne historie, kultowe postaci czy dynamiczny rozwój technologii, ale także szczególny i odrębny nurt muzyki funkcjonalnej. Nikogo nie dziwi więc fakt, że świat gier video ma także swoich muzycznych superbohaterów. Jednym z nich jest Jason Hayes naczelny kompozytor wytwórni Blizzard, twórca muzyki do m.in. Starcraft, Warcraft, a przede wszystkim do kultowego World of Warcraft. To właśnie Hayes powołał do życia zespół Critical Hit, skupiając wokół siebie solistów, którzy na co dzień nagrywają muzykę do najważniejszych produkcji filmowych i gier video.

Gala Muzyki Polskiej: Scoring4Wajda
Koncert Scoring4Wajda to pierwszy z cyklu koncertów poświęconych muzyce tworzonej do obrazów najwybitniejszych polskich reżyserów. Jednocześnie jest to próba opowiedzenia dorobku Andrzeja Wajdy poprzez pryzmat muzyki wykorzystanej w jego filmach oraz osobowości kompozytorów, z którymi współpracował.

Szekspir Symfonicznie
Pierwsza w historii kina adaptacja filmowa dzieła Szekspira datowana jest na rok 1898. Od tamtej pory z dramatami i komediami pisarza ze Stratford mierzyli się najsłynniejsi reżyserzy w historii kina, od Laurence’a Oliviera i Orsona Wellesa, przez Franco Zeffirellego, Romana Polańskiego i Kennetha Branagha, po Julie Taymor i Baza Luhrmanna. Na dziełach Szekspira opartych jest w sumie ponad 410 filmów pełnometrażowych i telewizyjnych.

Międzynarodowa Gala Seriali
Na ten koncert publiczność FMF czeka od lat. Najbardziej zajęci kompozytorzy w Hollywood to kompozytorzy telewizyjni, dlatego zaproszenie najważniejszych twórców tego gatunku do Krakowa jest wielkim wydarzeniem. Gala seriali w krakowskiej Tauron Arenie stanowić będzie przegląd najgłośniejszych tytułów ostatnich lat. Pierwsze ogłoszone przez organizatorów tytuły to Gra o tron, Rodzina Borgiów i Wikingowie.

Star Trek Live in Concert – film z muzyką na żywo
Na finał festiwalu amerykańska space–opera Star Trek (2009) w reżyserii J.J. Abramsa z monumentalną muzyką zdobywcy Oscara Michaela Giacchino na żywo. Star Trek to jeden z najważniejszych tytułów science fiction. W czasach gdy ludzie zarażeni wizjami Kennedy’ego realizowali sen o podboju kosmosu, załoga statku U.S.S. Enterprise eksplorowała niezbadaną międzygalaktyczną przestrzeń na srebrnym ekranie. Seria Star Trek zajęła szczególne miejsce w kulturze Zachodu, stając się nierozerwalną częścią współczesnej mitologii.

Festiwalowi towarzyszy wiele imprez towarzyszacych. Więcej informacji, pełny program:

Strona internetowa Festiwalu Muzyki Filmowej

źródło informacji:
Strona internetowa Krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej | Dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Share

podobne publikacje