Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wieczornica ze Stanisławem Wyspiańskim w Willi Estreichera

7 września 2019 # 17:00 - 19:00

Darmowy

W sobotę 7 września w Willi Estreichera o godz. 17:00 odbędzie się Wieczornica poświęcona Stanisławowi Wyspiańskiemu i epoce w której tworzył. Wydarzenia odbędzie się w formie interdyscyplinarnego spotkania literacko – muzycznego. Aaktor Teatru Bagatela Łukasz Żurek będzie recytować performatywnie fragmenty pamiętników oraz poezję Wyspiańskiego na przemiennie z wykonywaniem utworów muzycznych z epoki współczesnej Wyspiańskiemu przez Katarzynę Wiwer – sopran i Agnieszkę Kaczmarek-Bialic – harfa.

Tak o wydarzeniu pisze jego pomysłodawczyni i prowadząca – Bożena Boba-Dyga:

„Wieczornica ma nawiązywać do obyczaju z czasów Stanisława Wyspiańskiego (ur. 15 stycznia 1869 w Krakowie, zm. 28 listopada 1907 tamże) organizacji spotkań towarzyskich w domach inteligencji, podczas których zaproszeni artyści prezentowali swoją najnowszą twórczość – recytowana była poezja czy fragmenty innych dzieł literackich, koncertowali muzycy grając najczęściej utwory współczesnych im kompozytorów, a przy herbatce nawet wspólnie muzykowano z gośćmi. Nie było radia i telewizji, zatem żywe słowo i żywa muzyka rozbrzmiewała w domach.
Dom Estreicherów był właśnie takim domem, jest to też obecnie muzeum (z mocy darowizny Karola Estreichera na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, którego był prezesem) wypełnione artefaktami z kolekcji czy biblioteki rodziny Estreicherów oraz licznymi autentycznymi przedmiotami ich codziennego użytku. W tym domu jest także jeden z najpiękniejszych autoportretów Stanisława Wyspiańskiego, który był przyjacielem rodziny, a zwłaszcza Stanisława Estreichera z którym uczęszczał do gimnazjum i prowadził ożywioną korespondencję. To właśnie listy mistrza stanowią kanwę pierwszej z dwóch wieczornic. Listy, które bez lukru pokazują osobowość wielkiego artysty, jego koleje losu, zmagania, a nawet trudny charakter. Prócz listów przemówi do nas Wyspiański słowami swoich dramatów. Kultowy aktor Teatru Bagatela Łukasz Żurek wcieli się w mistrza i zaprezentuje nam jego kapryśną obecność w towarzystwie, a także będziemy mogli podsłuchać o czym myśli … Zgodnie z tradycyjnym obyczajem zabrzmi też muzyka – sopranistka Katarzyna Wiwer wykona w duecie z harfistką Agnieszką Kaczmarek-Bialic pieśni jakie mogłyby być wykonane na przyjęciu z udziałem Wyspiańskiego, lubo też wykonywane w domu Estreicherów. Na pierwszy plan wysuwają się kompozycje przyjaciela Stanisława Wyspiańskiego Henryka Opieńskiego (ur. 13 stycznia 1870 w Krakowie, zm. 21 stycznia 1942 w Morges)  do którego listy będą odczytywane, oraz nieco zapomnianego krakowskiego kompozytora Jerzego Gablenza (ur. 23 stycznia 1888 w Krakowie, zm. w katastrofie lotniczej 11 listopada 1937 koło Piaseczna pod Warszawą) poniekąd sąsiada Estreicherów, mieszkającego na ul. Królowej Jadwigi 35. W repertuarze znajdą się również utwory innych polskich kompozytorów okresu Romantyzmu i Młodej Polski  – Stanisława Moniuszki (ur. 5 maja1819 w Ubielu, zm. 4 czerwca 1872 w Warszawie), Mieczysława Karłowicza (ur. 11 grudnia 1876 w Wiszniewie na Litwie, zm. 8 lutego 1909 w Tatrach) czy Fryderyka Chopina (ur. 22 lutegolub 1 marca 1810↓ w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 w Paryżu). Uczestnicy wieczornic zostaną wchłonięci w spektakl, nie będzie podziału na występujących i publiczność – będą gospodarze i goście, a wśród gości artyści, a wśród nich sam mistrz.”

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Art Forum i Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Szczegóły

Data:
7 września 2019
Czas:
17:00 - 19:00
Koszt:
Darmowy

Miejsce

Muzeum Willa Estreichera
Sarnie Uroczysko 15
Kraków, Polska
+ Google Map

Redakcja  nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych przez użytkowników w oparciu o informacje zaczerpnięte z kalendarza wydarzeń.