Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Sacrum Profanum 2019 – premiera płyty “Diffractions” IPT

29 września # 21:00 - 23:30

Darmowy

Płyta Diffractions, wydana nakładem wydawnictwa For Tune to zapis koncertu tria IPT w krakowskiej siedzibie zespołu Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble. Tytuł odnosi się do fizycznego zjawiska dyfrakcji, czyli ugięcia fali. Fala napotykając na przeszkodę ugina się na jej krawędzi, przechodząc przez otwór w przeszkodzie zmienia swój kształt. Podobne zjawisko zachodzi w muzyce: kiedy ciąg zdarzeń dźwiękowych dociera do przeszkody załamuje się na niej i kumuluje. Szukając możliwości ujścia i rozprężenia zmienia swoją strukturę, biegnąc dalej w nowym kierunku i w nowej postaci.

IPT Wójciński/Bańdur/Gucik – trio fortepianowe wykonujące muzykę spontanicznie improwizowaną, inspirowaną szerokim horyzontem zjawisk muzycznych, począwszy od muzyki klasycznej minionych epok, poprzez rozmaite gatunki jazzu, aż po zdobycze muzyki współczesnej. Do pierwszego spotkania muzyków doszło w 2015 roku. Od tego czasu pozostają w kontakcie, zdobywając nowe doświadczenia, które zderzają ze sobą, tworząc muzykę pełną skojarzeń i odniesień do różnych gatunków. W 2018 roku trio otrzymało nagrodę imienia Andrzeja Jakóbca na 48 edycji Festiwal Fama w Świnoujściu oraz jedną z głównych nagród, “Trójząb Neptuna” na 49 edycji festiwalu w sierpniu bieżącego roku.

Muzyka IPT Wójciński/Bańdur/Gucik to połączenie swobodnej improwizacji charakterystycznej dla free jazzu, z precyzyjnie zakomponowaną formą i licznymi nawiązaniami do muzyki współczesnej: minimalizmu, sonoryzmu, surkonwencjonalizmu, spektralizmu. Powyższe elementy w ich wykonaniu tworzą organiczną, spójną całość, rzadko spotykaną w muzyce, która zakomponowana jest jedynie formalnie, a wszystkie elementy takie jak harmonia i melorytmika, zdawałoby się najważniejsze dla odbioru są improwizowane.

IPT
Szymon Wójciński – fortepian, instrumenty klawiszowe
Jakub Bańdur – skrzypce
Jakub Gucik – wiolonczela

spotkanie poprowadzi Robert Konatowicz

Więcej informacji:

 

Szczegóły

Data:
29 września
Czas:
21:00 - 23:30
Koszt:
Darmowy

Miejsce

Radio Kraków
Aleja Juliusza Słowackiego 22
Kraków, Polska
+ Google Map

Redakcja  nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych przez użytkowników w oparciu o informacje zaczerpnięte z kalendarza wydarzeń.