Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Rzeczywistym bądź!” Utwory C. K. Norwida w interpretacji Jana Peszka

17 listopada 2019 # 19:00 - 20:30

Darmowy

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zaprasza do kapitularza Opactwa oo. Cystersów w Mogile (Kraków-Nowa Huta), gdzie 17 listopada (niedziela), o godzinie 19.15 odbędzie się prezentacja wierszy Cypriana Kamila Norwida, w interpretacji znakomitego polskiego aktora teatralnego i filmowego, Jana Peszka. Spotkanie poprowadzi Tyniecka Grupa Norwidowska. Wstęp wolny.

Cyprian Kamil Norwid, był za życia pisarzem niedocenianym. Jeden z najwybitniejszych polskich poetów XIX wieku, zmarł w biedzie, samotności i zapomnieniu. Był artystą w szerokim znaczeniu tego słowa. Autor wierszy, dramatów, utworów prozatorskich – ale także malarz, grafik i rzeźbiarz.

Norwid odwiedził Kraków i Mogiłę. W kapitularzu Opactwa Cystersów – w którym odbędzie się wydarzenie – wiszą cztery obrazy Michała Stachowicza z cyklu „Dzieje Wandy”. Dzieła te, miały zainspirować Norwida do napisania dwóch dramatów misteryjnych “Wanda” i “Krakus”.

Ocalając od zapomnienia postać niezależnego w swej twórczości artysty, zapraszamy na spotkanie z poezją Cypriana Kamila Norwida.

 

Jan Peszek – aktor teatralny, filmowy oraz telewizyjny. Reżyser teatralny, pedagog krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego. Występował na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu, Teatru Nowego w Łodzi, Teatru Polskiego w Poznaniu oraz Teatru Narodowego w Warszawie. Krakowskiej publiczności aktor znany jest z występów w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, Teatru Starego im. H. Modrzejewskiej czy Teatrze Łaźnia Nowa. W swoim dorobku artystycznym posiada role u najważniejszych polskich reżyserów filmowych m. in. Feliksa Falka, Jerzego Skolimowskiego, Kazimierza Kutza. Jan Peszek został odznaczony Złotym Medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze.

 

Tyniecka Grupa Norwidowska – kilkunastoosobowa grupa dyskusyjna, która blisko od sześciu lat regularnie spotyka się w Tyńcu. Członkowie podjęli się próby wspólnej, systematycznej refleksji nad twórczością „Czwartego wieszcza”. Grupa analizuje po kolei wiersze cyklu „Vade-mecum”, poświęcając każde spotkanie analizie jednego lub najwyżej dwóch utworów. Po sześciu latach regularnych spotkań (w każdym uczestniczy kilkanaście osób) docierają już powoli do końca zbioru i stwierdzają jednoznacznie, że Norwid nie okazał się dla nich jedynie „interesującym autorem”, ale przede wszystkim znakomitym przewodnikiem, pod którego kierunkiem sami uczą się skupionej refleksji, medytacji i kontemplacji i w którego „towarzystwie” życie w obliczu dzisiejszych wyzwań zyskuje fascynującą głębię, horyzont i siłę.

 

Szczegółowa informacja:

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
Górali 5, Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 47
m.kotula@okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Szczegóły

Data:
17 listopada 2019
Czas:
19:00 - 20:30
Koszt:
Darmowy

Miejsce

Opactwo Cystersów w Mogile
Klasztorna 11
Kraków, Polska
+ Google Map
Telefon:
+ 48 12 644-23-31
Strona internetowa:
http://www.mogila.cystersi.pl/

Redakcja  nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych przez użytkowników w oparciu o informacje zaczerpnięte z kalendarza wydarzeń.