Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Muzyka nowych technologii – „Otwórz uszy. Tu i teraz. Nowa Huta 2019”

16 grudnia 2019 # 18:00 - 19:30

Darmowy

Zapraszamy do Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida na spotkanie w ramach cyklu “Otwórz uszy. Tu i teraz. Nowa Huta 2019” p.n. “Muzyka nowych technologii”. Spotkanie poprowadzą muzycy ze  Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble. Wstęp wolny.

O muzyce, zwłaszcza klasycznej rzadko myślimy w kontekście technologii, jednak prawda jest taka, że postęp techniczny zawsze znajdował swoje odzwierciedlenie w muzyce. Przykładem tego zjawiska jest choćby rozwój instrumentów – od renesansowego wirginału do współczesnego koncertowego fortepianu, od gęśli ze strunami z baranich kiszek po współczesne skrzypcowe struny wykonane z kevlaru. Dwudziesty wiek przyniósł niebywałą rewolucję technologiczną w muzyce, która to rewolucja trwa do dzisiaj. Kamieniem milowym tego rozwoju było skonstruowanie przez radzieckiego fizyka Lwa Theremina w 1921 roku pierwszego w pełni elektrycznego  instrumentu, na bazie lampowego oscylatora, zwanego początkowo Thereminovoxem.  Wynalazek Theremina doprowadził w kolejnych latach do powstania tak ważnych instrumentów, jak fale Martenota (1928), organy Hammonda (1935), czy w późniejszych latach syntezatory. Kolejnym przełomem, jaki dokonał się w muzyce za sprawą rozwoju techniki był rozwój muzyki elektroakustycznej i konkretnej w twórczości Pierre Schaeffera i Pierre Henry w końcu lat 40-tych. W 1957 roku nastąpiła kolejna rewolucja. Światło dzienne ujrzał pierwszy utwór skomponowany przez komputer, czyli Illiac Suite na kwartet smyczkowy – dzieło napisane przez komputer Illiac I zaprogramowany przez Lejarena Hillera i Leonarda Isaacsona. Nie była to może muzyka najwyższych lotów, ale udowadniała, że program komputerowy może generować ciąg dźwięków spełniający kryteria kwalifikujące go jako muzykę. Od tego czasu rozwój technologii w muzyce i muzyki w technologii zaszedł tak daleko, że elektroniczne instrumenty, czy kompozycje algorytmiczne nikogo właściwie już nie dziwią. O tym wszystkim podczas spotkania 16 grudnia opowiedzą muzycy Spółdzielni Muzycznej contemporary ensemble. Podczas spotkania będzie można spróbować swoich sił w grze na instrumentach elektronicznych oraz samodzielnie skomponować utwór, który zostanie potem wykonany.

Otwórz uszy. Tu i teraz. Nowa Huta 2019

Comiesięczne spotkania, organizowane przez Spółdzielnię Muzyczną contemporary ensemble we współpracy z Ośrodkiem Kultury im. C. K. Norwida łączą w sobie profesjonalizm muzyków, którzy uczestniczyli w największych festiwalach muzyki nowej w Polsce i za granicą (Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Internationale Ferienkurse für Neue Musik w Darmstadt), z przystępną formą prezentacji, za której sprawą niezrozumiała pozornie muzyka zaczyna przemawiać „ludzkim głosem”.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

 

Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble

W 2014 roku grupa krakowskich muzyków, występujących razem między innymi w projekcie European Workshop for Contemporary Music, uczestniczyła w Internationale Ferienkurse fur Neue Musik w Darmstadt, w programie dla młodych ansambli. Narodziła się wtedy myśl, by owocna współpracę kontynuować w formie stałego zespołu. Celem Spółdzielni jest wspólna chęć eksploracji muzyki współczesnej we wszelkich przejawach gatunkowych, z różnych okresów i  różnych kultur muzycznych. Ponadto zwracamy szczególna uwagę na wykonanie takiej muzyki w takiej formie, która pozwoli rozwinąć się zarówno wykonawcom jak i słuchaczom.

 

Szczegółowe informacje:

Dział Animacji Kultury

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, Górali 5, 31-959 Kraków

tel. 12 644 27 65, w. 47, animacja[at]okn.edu.pl

www.okn.edu.pl

www.facebook.com/oknorwid

Szczegóły

Data:
16 grudnia 2019
Czas:
18:00 - 19:30
Koszt:
Darmowy

Miejsce

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5
Kraków, Polska
+ Google Map
Telefon:
+ 48 12 644 27 65
Strona internetowa:
www.okn.edu.pl

Redakcja  nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych przez użytkowników w oparciu o informacje zaczerpnięte z kalendarza wydarzeń.