Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Koncert z okazji 75 lecia Filharmonii Krakowskiej – Teatr Słowackiego

7 lutego # 19:30 - 21:30

3 lutego 2020 roku minęło dokładnie 75 lat od pierwszego koncertu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej po wyjściu wojsk niemieckich z Krakowa. W ramach obchodów jubileuszu najstarszej polskiej Filharmonii, w piątek 7 lutego br. o godz. 19.30 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbędzie się uroczysty koncert z udziałem Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej kierowanych przez szwedzkiego dyrygenta Oli Rudnera. W charakterze solistów wieczoru wystąpią Katarzyna Hołysz – sopran, Urszula Kryger – mezzosopran, Karol Kozłowski – tenor oraz Łukasz Konieczny – bas.

W urodzinowy wieczór usłyszycie Państwo IX Symfonię Ludwiga van Beethovena, którego 250. rocznicę urodzin obchodzi w tym roku cały kulturalny świat, a samo dzieło – wybitny manifest humanizmu – jest niedościgłym hymnem wolności ducha i ogólnoludzkiej solidarności” – czytamy w zaproszeniu skierowanym do melomanów przez dyrektora naczelnego świętującej instytucji, Bogdana Toszę.

Legendarne arcydzieło muzyki klasycznej, będące skrzyżowaniem symfonii i kantaty, a co za tym idzie przekroczeniem obowiązujących struktur formalnych, dzięki zawartemu w Finale płomiennemu apelowi o powszechne braterstwo w kontekście jubileuszowych uroczystości nabiera własności sprawczych, a na pewno życzeniowych.

Z dziełem tym wiążą się także inne ważne wydarzenia w historii Filharmonii im. Karola Szymanowskiego. IX Symfonia d-moll zabrzmiała bowiem w tygodniu obchodów pierwszego dziesięciolecia istnienia instytucji, prowadzona przez ówczesnego kierownika artystycznego – Waleriana Bierdiajewa. W 1968 roku otworzyła 12-letnią dyrekcję jednego z najznakomitszych polskich dyrygentów, Jerzego Katlewicza. 22 lutego 1982 roku wybrzmiała pod batutą Tadeusza Strugały, przywołując wielki etos człowieczego poczucia swobody i jedności w ponurej rzeczywistości stanu wojennego. Świętowano wówczas zarówno jubileusz działalności Filharmonii Krakowskiej, jak i 250. urodziny innego z klasyków wiedeńskich – Josepha Haydna.

Dzieło to iskrzyło na estradzie Filharmonii pod wieloma batutami, z upodobaniem przygotowywane przez największych dyrygentów, wśród których nie można pominąć choćby Bohdana Wodiczki, Witolda Rowickiego, Andrzeja Markowskiego, Jerzego Maksymiuka czy Antoniego Wita, stając się zarówno emblematem twórczych możliwości jej wykonawców, jak i demonstracją przesłania dzieła. W tym szczególnym momencie, jakim jest rocznica 75-lecia istnienia Filharmonii Krakowskiej, niech będzie naszym życzeniem wypowiedzianym w najdoskonalszym, muzycznym języku.

// materiały prasowe Filharmonii Krakowskiej

Szczegóły

Data:
7 lutego
Czas:
19:30 - 21:30
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Teatr im. Juliusza Słowackiego
Plac Świętego Ducha 1
Kraków, Polska
+ Google Map

Redakcja  nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych przez użytkowników w oparciu o informacje zaczerpnięte z kalendarza wydarzeń.