Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Koncert: Trzaska + Stasiuk – Teatr Barakah

11 listopada 2019 # 20:00 - 22:00

Na początku Trzasce spodobał się kolor głosu Stasiuka i sposób, w jaki czyta. Nigdy wcześniej Mikołaj nie spotkał się – jak sam to nazywa – „ze zjawiskiem wypełnionej napięciem, wciągającej nudy”. Najpierw było słuchowisko. Na początku nagrywali w lesie, potem Stasiuk siedział w samochodzie, gdzie czytając swoją powieść, miał w ostrzejszych fragmentach naciskać mocniej pedał gazu. Tak powstała płyta „Kantry” czyli wolne tłumaczenie Stasiuka na muzyczny język Trzaski. Jazzarium.pl to nie jedyne literacko-muzyczne spotkanie Stasiuka i Trzaski. W 2016 roku stworzyli wspólnie „Grochów Głosem” – słuchowisko zaprezentowane podczas koncertu w Studio im. Witolda Lutosławskiego Polskiego Radia. Obecnie koncertują z nowym materiałem – Mikołaj Trzaska tworzy na żywo dźwiękowe przestrzenie, do których Stasiuk czyta fragmenty swojej prozy, m.in. z „Kronik beskidzkich i światowych”.

SKŁAD: Andrzej Stasiuk – narracja, Mikołaj Trzaska – klarnety

Andrzej Stasiuk urodził się w 1960 roku w Warszawie. Mieszka w Beskidzie Niskim. Prozaik i eseista. Autor „Murów Hebronu”, „Dukli”, „Opowieści galicyjskich”, „Dziewięciu”, „Jadąc do Babadag”, „Taksimu”, „Dziennika pisanego później”, „Grochowa”, „Nie ma ekspresów przy żółtych drogach”, „Wschodu”, „Osiołkiem” i kilku innych książek. Ostatnio opublikował „Kroniki beskidzkie i światowe” (Wołowiec 2018). Laureat paru nagród, m.in. Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego 2002, Nagrody im. Adalberta Stiftera 2005, Nagrody Literackiej Nike 2005, Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica 2008, Nagrody Literackiej Gdynia 2010, Nagrody Nowa Kultura Nowej Europy im. Stanisława Vincenza 2011, Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2011 w dziedzinie literatury, Nagrody Literackiej m. st. Warszawy 2015, Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej 2016 oraz Nagrody im. Nicolasa Bouviera 2018. Jego książki są tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie.

Mikołaj Trzaska – urodzony w Gdańsku, saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor, w latach 1988-91 studiował sztuki piękne. Wyrósł na gruncie yassu – artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu krajowego jazzowego środowiska. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu – legendarnej Miłości oraz (wciąż aktywnego) Łoskotu. Choć impet yassu wygasł wiele lat temu, stał się czołową postacią krajowej sceny improwizowanej. Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z braćmi Olesiami. Akompaniował także poetom – Świetlickiemu i Andruchowyczowi, tworzył projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem. Dziś jest liderem międzynarodowego tria Volumen, członkiem m.in. Bassisters Orchestra czy Shofar – wykonującego muzykę żydowską, przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnego free jazzu, współpracując z tuzami światowej wolnej improwizacji, m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Michaelem Zerangiem, Clementine Gasser, Johnem Tchikai, Noelem Akchote. Jest również uznanym kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej, na stałe współpracuje m.in. z Wojciechem Smarzowskim.

  • Koncert z serii Muzyczna Jesień w Teatrze BARAKAH w ramach Wydarzeń teatralno-muzycznych z okazji 15-lecia Teatru Barakah.

BILETY: 40-przedsprzedaż / 50-dzień koncertu✘

Zakup:
http://teatrbarakah.com/barakah-wp/bilety / pn.-pt. w godz. 10:00-17:00 w kasie Teatru Barakah przy Paulińskiej 28 / przed koncertem (jeśli będą)

✘ Rezerwacja:
rezerwacje@teatrbarakah.com / 12 397 80 47

Szczegóły

Data:
11 listopada 2019
Czas:
20:00 - 22:00

Miejsce

ArtCafe Barakah
Paulińska 28
Kraków, Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 12 397 80 47
Strona internetowa:
http://teatrbarakah.com

Redakcja  nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych przez użytkowników w oparciu o informacje zaczerpnięte z kalendarza wydarzeń.