Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Karnawał międzykontynentalny – Filharmonia Krakowska w NCK

10 stycznia # 19:30 - 21:00

W nową dekadę wkroczyliśmy przy dźwiękach utworów Moniuszki, Czajkowskiego i oczywiście nieodzownych Straussów. Drugi zaś koncert w nowym 2020 roku, jaki odbędzie się w najbliższy piątek 10 stycznia o godz. 19.30 w Nowohuckim Centrum Kultury, to karnawałowa mieszanka od amerykańskiego swingu, po kompozytorów kręgu słowiańskiego – Arutuniana, Smetanę, Dvořáka i Borodina. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi po raz pierwszy występujący przed krakowska publicznością, turecki dyrygent – Ender Sakpinar, solistą koncertu będzie zaś wirtuoz trąbki – Wojciech Kaszuba.

Karnawałowe spotkanie zaczniemy od wizyty w nowojorskim Harlemie w czasach, gdy na scenach i na parkietach królował Duke Ellington. Po składance przebojów legendy Złotej Ery Swingu, usłyszymy Koncert na trąbkę z 1950 roku armeńskiego kompozytora, Aleksandra Arutuniana. Ten niezwykle wirtuozowski w charakterze jednoczęściowy utwór, wykona debiutant na filharmonicznej scenie, 23-letni Wojciech Kaszuba, student krakowskiej Akademii Muzycznej, a jednocześnie laureat licznych nagród, w tym pierwszej nagrody w ubiegłorocznym ogólnopolskim konkursie instrumentów dętych blaszanych w Katowicach, drugiej nagrody w międzynarodowym konkursie interpretacji muzycznej w Brnie (2017), czy w międzynarodowym konkursie im. Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2016).

Po przerwie wybrzmią utwory dobrze znane krakowskiej publiczności i z przyjemnością przez nią słuchane – poemat Wełtawa Bedřicha Smetany, należący do cyklu symfonicznego Moja ojczyzna oraz wzorowane na tańcach Johanna Brahmsa i tak jak one mające wieczne uznanie melomanów, Tańce słowiańskie Antonína Dvořáka. Koncert karnawałowy Filharmonii Krakowskiej zamknie suita Tańców połowieckich Aleksandra Borodina z opery Kniaź Igor. Słuchając tych arcypopularnych utworów aż trudno uwierzyć, że skomponował je muzyczny samouk wykształcony w dziedzinie chemii i medycyny.

Szczegóły

Data:
10 stycznia
Czas:
19:30 - 21:00

Organizator

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
Telefon:
+48 12 429 13 45
Email:
fk@filharmonia.krakow.pl
Strona internetowa:
http://www.filharmonia.krakow.pl/

Miejsce

Nowohuckie Centrum Kultury
al. Jana Pawła II 232
Kraków, Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 12 644 02 66
Strona internetowa:
http://www.nck.krakow.pl

Redakcja  nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych przez użytkowników w oparciu o informacje zaczerpnięte z kalendarza wydarzeń.