Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Karlheinz Stockhausen i Pierre Boulez – „Otwórz uszy. Tu i teraz”

18 listopada 2019 # 18:00 - 19:30

Darmowy

Spotkanie w ramach cyklu “Otwórz uszy. Tu i teraz. Nowa Huta 2019” pn. “Karlheinz Stockhausen i Pierre Boulez”. Spotkanie poprowadzą muzycy ze  Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble.

Karlheinz Stockhausen i Pierre Boulez – dwóch kompozytorów, których nazwiska są wręcz ikonami muzyki dwudziestego wieku. Symbolami twórczego kreatywnego myślenia, poszukiwania nowych rozwiązań formalnych, brzmieniowych i estetycznych.

Były to dwie różne osobowości twórcze. Stockhausen eksplorował nowe koncepcje filozoficzne i estetyczne, korzystał ze zdobyczy serializmu, muzyki elektronicznej i konkretnej, aleatoryzmu. Na gruncie europejskim był pionierem muzyki intuitywnej. Inspirował się muzyką i filozofią kultur wschodu, ale także nowymi technologiami i możliwościami wykorzystania ich w sztuce. Tworzył dzieła oddziałujące właściwie na wszystkie zmysły widza, gdzie równie ważne co dźwięk są gesty, choreografia, kostiumy, światło i przestrzeń, w której odbywa się spektakl, lub misterium, bo chyba tak najściślej można określić utwory takie jak „Aus dem Sieben Tagen”.

Pierre Boulez z kolei tworzył muzykę różnych form i gatunków, od muzyki elektronicznej, poprzez utwory solowe i kameralne, aż po rozbudowane dzieła wokalno-instrumentalne na duże zespoły wykonawcze. Stylistycznie twórczość Bouleza wynika bezpośrednio z założeń powojennej awangardy, wypływa z serializmu, lecz nie odbiera się jej jako abstrakcyjnego zbioru zjawisk dźwiękowych, ale jako niezwykle barwną i interesującą. Zasłynął także jako dyrygent, interpretujący utwory różnych epok, od renesansu po muzykę współczesną; animator życia kulturalnego, założyciel światowej sławy zespołu muzyki współczesnej „Ensemble Intercontemporain”, czy szef słynnego paryskiego „Institut de Recherche et de Coordination Acoustique/Musique (IRCAM)”

Kariery Bouleza i Stockhausena, ich międzynarodowa rozpoznawalność, zostały zapoczątkowane dzięki Letnim Kursom Muzyki Nowej w niemieckim Darmstadt, gdzie co dwa lata zbierała się, i zbiera po dziś dzień, awangarda muzyki nowej. W tym miejscu należy zadać sobie pytanie, jaki to wszystko ma związek z jubileuszem Nowej Huty? Otóż pierwsze edycje darmstadzkich kursów finansowane były z funduszy amerykańskich, przeznaczonych na odbudowę zniszczonej wojną Europy. Po raz kolejny, podobnie jak w przypadku naszej dzielnicy, widzimy że sytuacja geopolityczna wpływa na wszystkie dziedziny życia, także na wydawać by się mogło wolną i niezależną sztukę.

 

Otwórz uszy. Tu i teraz. Nowa Huta 2019

Comiesięczne spotkania, organizowane przez Spółdzielnię Muzyczną contemporary ensemble we współpracy z Ośrodkiem Kultury im. C. K. Norwida łączą w sobie profesjonalizm muzyków, którzy uczestniczyli w największych festiwalach muzyki nowej w Polsce i za granicą (Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Internationale Ferienkurse für Neue Musik w Darmstadt), z przystępną formą prezentacji, za której sprawą niezrozumiała pozornie muzyka zaczyna przemawiać „ludzkim głosem”.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

 

Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble

W 2014 roku grupa krakowskich muzyków, występujących razem między innymi w projekcie European Workshop for Contemporary Music, uczestniczyła w Internationale Ferienkurse fur Neue Musik w Darmstadt, w programie dla młodych ansambli. Narodziła się wtedy myśl, by owocna współpracę kontynuować w formie stałego zespołu. Celem Spółdzielni jest wspólna chęć eksploracji muzyki współczesnej we wszelkich przejawach gatunkowych, z różnych okresów i  różnych kultur muzycznych. Ponadto zwracamy szczególna uwagę na wykonanie takiej muzyki w takiej formie, która pozwoli rozwinąć się zarówno wykonawcom jak i słuchaczom.

 

Szczegółowe informacje:

Dział Animacji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 47, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Szczegóły

Data:
18 listopada 2019
Czas:
18:00 - 19:30
Koszt:
Darmowy

Organizator

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
Telefon:
12 644 27 65
Strona internetowa:
www.okn.edu.pl

Miejsce

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5
Kraków, Polska
+ Google Map
Telefon:
+ 48 12 644 27 65
Strona internetowa:
www.okn.edu.pl

Redakcja  nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych przez użytkowników w oparciu o informacje zaczerpnięte z kalendarza wydarzeń.