Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Esther Yoo – gwiazda światowej wiolinistyki, koncert w Krakowie

7 grudnia 2019 # 18:00 - 19:30

Po prawie trzech latach od ostatniego występu, do Krakowa powraca Esther Yoo, wyśmienita skrzypaczka, zwyciężczyni konkursu imienia Sibeliusa oraz  Królowej Elżbiety Belgijskiej. Podczas koncertu, jaki odbędzie się  w sobotę 7 grudnia 2019 roku o godz. 18.00 w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karłowicza, artystka z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Charlesa Olivieri-Munroe’a wykona Koncert skrzypcowy op. 14 Samuela Barbera.

 Od ostatniego występu w Filharmonii Krakowskiej kariera Esther Yoo nieustająco się rozwija. W marcu 2017 roku artystka wraz z Philharmonia Orchestra pod batutą Vladimira Ashkenazy’ego wydała swoją drugą płytę dla Deutsche Grammophone, latem tego samego roku – kolejną, nagraną z triem fortepianowy Z.E.N., którego jest członkinią od 2015. Blask jej brzmienia mogli słyszeć nie tylko bywalcy najważniejszych sal koncertowych świata – Royal Festival Hall w Londynie, Palais des Beaux-Arts i Flagey Hall w Brukseli, Tel Aviv Opera House, Seoul Arts Center, czy Carnegie Hall w Nowym Jorku, ale również widzowie filmu „Na plaży Chesil”, do którego nagrywała ścieżkę dźwiękową. Od ponad roku jest ponadto artystką-rezydentką Royal Philharmonic Orchestra w Londynie. W wykonaniu Esther Yoo usłyszymy koncert Samuela Barbera z opusu 14, ukończony przez niego jesienią 1939 roku, a prawykonany w 1941, w przeddzień dołączenia USA do działań wojennych i wstąpienia kompozytora do Korpusu Powietrznego Armii Stanów Zjednoczonych.

Sobotni koncert otworzy Uwertura na orkiestrę symfoniczną Grażyny Bacewicz, jeden z utworów powstałych w trakcie II wojny światowej i cudem ocalałych dzięki przyjaciołom kompozytorki wraz z rękopisami pozostawionymi w walizce w zniszczonej powstaniem stolicy. Utwór po raz pierwszy wykonany został przez Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej tuż po wojnie, bo już we wrześniu 1945 roku, podczas Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej. 

Program dopełni V Symfonia Siergieja Prokofiewa, wykonana po raz pierwszy w styczniu 1945 roku pod dyrekcją kompozytora i entuzjastycznie przyjęta przez środowisko muzyczne i publikę. Wkrótce po moskiewskiej premierze dzieło wykonała Boston Symphony Orchestra pod batutą legendarnego Siergieja Kusewickiego, który mianował je  „największym wydarzeniem muzycznym od lat. Większym, niż kompozycje Brahmsa i Czajkowskiego!”

Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
tel. +48 504 856 500, +48 504 063 337

Szczegóły

Data:
7 grudnia 2019
Czas:
18:00 - 19:30

Organizator

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
Telefon:
+48 12 429 13 45
Email:
fk@filharmonia.krakow.pl
Strona internetowa:
http://www.filharmonia.krakow.pl/

Miejsce

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie
Osiedle Centrum E 2
Kraków, Polska
+ Google Map
Telefon:
+ 48 12 644 58 97
Strona internetowa:
http://zpsmuz.pl/

Redakcja  nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych przez użytkowników w oparciu o informacje zaczerpnięte z kalendarza wydarzeń.