Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Dwusetne urodziny Stanisława Moniuszki – Filharmonia Krakowska

5 maja # 15:00 - 16:30

W 200-lecie urodzin Stanisława Moniuszki, twórcy polskiej opery narodowej, Filharmonia Krakowska przygotowała dwa jubileuszowe koncerty chóralne, prezentujące twórczość tego wybitnego polskiego kompozytora. Pierwszy z nich odbędzie się w niedzielę 5 maja o godz. 15.00, w ramach projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska. Na estradzie wystąpi jedenaście chórów dziecięcych z Małopolski, w tym Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej pod batutą Lidii Matynian. Podczas drugiego koncertu – w środę 15 maja br.  o godz. 19.30 – pieśni Stanisława Moniuszki wykonają Chór Instytutu Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej w Krakowie oraz filharmoniczny Chór Chłopięcy, pod kierunkiem młodych adeptów sztuki dyrygenckiej z krakowskiej akademii.

„Ojciec polskiej opery narodowej”, jak nazywany jest Stanisław Moniuszko, urodził się dokładnie 200 lat temu – 5 maja 1819 roku. Pozostawił po sobie ponad 300 dzieł, głównie wokalno-instrumentalnych, w tym osiem oper, operetki, balety, msze, kantaty, muzykę organową i fortepianową, nieliczne utwory orkiestrowe, ale przede wszystkim liczne pieśni, z których 268 opublikowano w dwunastu zeszytach Śpiewników domowych. Te właśnie utwory stały się fundamentem repertuarowym obu koncertów, a także tematem przewodnim tegorocznej pracy z chórami w ramach dofinansowanego ze środków MKiDN projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska. Powstały w 2006 roku program stał się platformą rozwoju polskiej chóralistyki, wspierając finansowo i merytorycznie zajęcia dla grup śpiewających – od wieku przedszkolnego po młodzież szkół ponadpodstawowych. W ramach projektu organizowane są warsztaty, konkursy i koncerty – w tym roku poświęcone twórczości Moniuszki. Koncert w dniu 5 maja umożliwia prezentację swoich umiejętności 11 małopolskim chórom dziecięcym zrzeszonym w projekcie. W programie koncertu znalazły się najbardziej znane pieśni Moniuszki (Prządka, Złota rybka, Dziad i baba, Chochlik czy Kum i kuma), ale także utwory Witolda Lutosławskiego, Jerzego Wasowskiego i innych.

Koncert chóralny, jaki odbędzie się w środę 15 maja, przygotowany został przez studentów i pedagogów Instytutu Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej w Krakowie. Zespół chóralny tego wydziału wykona pieśni Stanisława Moniuszki opracowane na chór przez Franciszka Rylinga, pod dyrekcją studentów-dyrygentów, dla których wydarzenie będzie dyplomem licencjackim. Podczas wieczoru zaśpiewają również dzieci z  Chóru Chłopięcego Filharmonii oraz zaproszeni soliści: Jolanta Kowalska-Pawlikowska (sopran) i Sebastian Szumski (baryton).

Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
tel. +48 12 429 13 45

Share

Szczegóły

Data:
5 maja
Czas:
15:00 - 16:30

Miejsce

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
Zwierzyniecka 1
Kraków, 31-103 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 12 619 97 22
Strona internetowa:
http://www.filharmonia.krakow.pl

Redakcja  nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych przez użytkowników w oparciu o informacje zaczerpnięte z kalendarza wydarzeń.

Share