Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Cracovia Danza: balet w mieście. Happening pod Wawelem

25 czerwca # 13:00 - 14:00

Zapraszamy na kolejny odcinek happeningu z cyklu Cracovia Danza: balet w mieście. Edycja Moniuszko 2019. Zatańczymy we wtorek 25 czerwca, pod Wawelem (ul. Powiśle 11), pokazując jak wielkie znaczenie dla kompozytora miało wzgórze wawelskie wraz z katedrą i grobami królewskimi. Zaczynamy o godz. 13. Zapraszamy! Wierzymy, że deszcz nie pokrzyżuje nam planów.

Tegoroczna edycja happeningów ma na celu pokazanie związków Stanisława Moniuszki z Krakowem. Warto przypomnieć, że kompozytor odwiedził Kraków dwukrotnie. Jego pobyty były związane nie tylko z koncertami, ale także ze spotkaniami i zwiedzaniem miejsc nawiązujących do historii naszego kraju. Po raz pierwszy Moniuszko zatrzymał się w dawnej stolicy Polski w 1858 roku jadąc do Pragi, Niemiec i Paryża. Spędził tu kilka dni, podczas których poznał Ambrożego Grabowskiego, Józefa Kremera i Lucjana Siemieńskiego. Wizyta na Wawelu, gdzie kompozytor zwiedził katedrę i oglądał groby królewskie, a także pobyt na Skałce zaowocowały pracą nad operą Rokiczana, opowiadającą o królu Kazimierzu Wielkim, do libretta Józefa Korzeniowskiego.

We wtorek 25 czerwca 2019 roku Cracovia Danza zatańczy u stóp Wawelu przedstawiając choreografie przygotowane przez Romanę Agnel i Leszka Rembowskiego do muzyki Moniuszki. Zabrzmi fortepianowa Polka C-dur oraz Polonez i Kotyljon z opery Hrabina.

Cykl happeningów Baletu Cracovia Danza, poświęcony w tym roku Stanisławowi Moniuszce, został zainaugurowany 26 marca w Bibliotece Jagiellońskiej. Happeningowi towarzyszył wówczas pokaz autografów kompozytora. Zaprezentowana została aria z opery Verbum Nobile oraz jedna z najsłynniejszych pieśni – Prząśniczka. Ponad miesiąc później, 7 maja, drugim happeningiem Cracovia Danza obchodziła 200. urodziny Moniuszki tańcząc na Rynku, pod kamienicą nr 47, w której znajdował się dawniej hotel Drezdeński, gdzie kompozytor się zatrzymywał.

Szczegóły

Data:
25 czerwca
Czas:
13:00 - 14:00

Organizator

Balet Dworski „Cracovia Danza”
Strona internetowa:
http://cracoviadanza.pl/pl

Redakcja  nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych przez użytkowników w oparciu o informacje zaczerpnięte z kalendarza wydarzeń.