Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Bomsori Kim i Rafał Blechacz – Filharmonia Krakowska

29 maja # 19:30 - 21:00

Minęło ponad trzynaście lat od ostatniego i jedynego jak dotąd występu Rafała Blechacza w sali Filharmonii Krakowskiej. Zdobywca grand prix Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w 2005 roku, jest artystą gorąco oczekiwanym na całym świecie, zaś każda z nagranych przez niego, wydanych przez Deutsche Grammophon płyt, zdobywa uznanie zarówno melomanów, jak i krytyków muzycznych.  W środę 29 maja br. o godz. 19.30 Rafał Blechacz wystąpi na estradzie Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie wraz z wybitną południowokoreańską skrzypaczką Bomsori Kim, z którą wspólnie nagrał kolejny album.

Bomsori Kim w 2016 roku zdobyła II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Mimo, iż pierwszą nagrodę przyznano niezwykle energetycznej Turczynce Veriko Tchumburidze,  podczas przesłuchań konkursowych to właśnie Bomsori została zauważona przez Rafała Blechacza, który złożył jej wówczas propozycję współpracy. Podobna wrażliwość muzyczna obojga muzyków oraz ich dbałość o koloryt brzmienia i wyczucie liryzmu przyczyniły się do powstania niezwykłej płyty, której materiał muzyczny stanowi trzon programu krakowskiego koncertu. Usłyszymy bowiem trzy zachwycająco zarejestrowane przez artystów sonaty –  Sonatę A-dur op. 13 nr 1 Gabriela Fauré, Sonata g-moll Claude’a Debussy’ego oraz  Sonatę skrzypcową d-moll op. 9, napisaną przez zaledwie osiemnastoletniego Karola Szymanowskiego. Program koncertu otworzy natomiast Sonata F-dur KV 376 Wolfganga Amadeusa Mozarta. W programie nadzwyczajnego koncertu kameralnego zabraknie natomiast  utworu stanowiącego finał wspólnie wydanej przez artystów płyty, którą wieńczy Nokturn cis-moll Fryderyka Chopina z opusu pośmiertnego w transkrypcji na skrzypce i fortepian autorstwa wielkiego wirtuoza Nathana Milsteina. Pozostaje mieć nadzieję, że utwór ten wykonany będzie na życzenie publiczności.

„O takich spotkaniach mówi się, że to dream team. Pianista Rafał Blechacz i skrzypaczka Bomsori Kim rozumieją się nie tyle w pół słowa, ile w ułamek taktu.” (Anna S. Dębowska). Koncert w Filharmonii Krakowskiej to zatem możliwość nie tylko obcowania z nadzwyczajną literaturą muzyczną, ale również z wyobraźnią dwojga niezwykłych artystów, tak odległych pochodzeniem, a tak bliskich wrażliwością. 

Kasa biletowa:  wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.
Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
tel. +48 12 429 13 45

 

Share

Szczegóły

Data:
29 maja
Czas:
19:30 - 21:00

Miejsce

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
Zwierzyniecka 1
Kraków, 31-103 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 12 619 97 22
Strona internetowa:
http://www.filharmonia.krakow.pl

Redakcja  nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych przez użytkowników w oparciu o informacje zaczerpnięte z kalendarza wydarzeń.

Share