UWAGA

Strona zawiera wysokiej jakości zdjęcia. Prosimy o oglądnięcie ich na ekranie KOMPUTERA. Przeglądanie na SMARTFONIE, nie oddaje ich wartości.

EUROPEUM – koncert

13 września 2014 roku, o godzinie 17.00 w Muzeum Narodowym – Ośrodku Kultury Europejskiej Europeum odbył się koncert. Zaśpiewał Chór V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Był to fragment projektu związanego z 450 rocznicą urodzin Williama Szekspira – koncert utworów chóralnych kompozytorów różnych epok, inspirowanych tekstami mistrza ze Stratfordu. Wydarzenie miało miejsce w Ośrodku Kultury Europejskiej EUROPEUM i związane było z pierwszą rocznicą otwarcia tego Oddziału Muzeum Narodowego.

W szacowne wnętrza muzealne wdarła się młodość. I to w najlepszym wydaniu, młodzi ludzie z pasją, radością, wielkim zaangażowaniem w to co robią. Śpiewacy porwali liczną publiczność właśnie radością. To właśnie uczucie było na pierwszym planie koncertu, widać było że wykonawcy bardzo dobrze się bawią, świetnie bawiła się również publiczność. Koncert zrobił na słuchaczach wielkie wrażenie … były bisy.

Serce się raduje widząc taaaakich młodych ludzi. Myślę że bardzo duży wpływ na formułę i radosny nastrój tego koncertu miała prowadząca chór z jednocześnie dyrygent Pani Ewa Kieres. W tym przypadku można nawet podejrzewać że pasja i radość to uczucie “zakaźne”. Widząc zaangażowanie i sposób prowadzenia koncertu – podejrzewam że stosunek do sztuki, śpiewu został u wykonawców “zaszczepiony”. Wydaje się, że w dzisiejszych czasach, prowadzenie chóru i to na takim poziomie jest bardzo trudną sztuką. Tym bardziej należą się Pani Ewie Kieres słowa uznania. Za muzykę, za radość i pasję.

Słowa uznania należą się również występującym młodym ludziom. Dzisiejsza cywilizacja ma dla nich wiele konkurencyjnych propozycji, które nie wymagają zaangażowania i pracy. Oni wybrali chór a to oznacza wiele pracy i poświęcenia swojego czasu. Świadczy to o ich wrażliwości … i to nie tylko muzycznej.

Koncert zakończył się bardzo miłym akcentem, publiczność została poczęstowana cukierkami, każdy mógł też wylosować cytat pochodzący z twórczości Wiliama Szekspira. Ja trafiłem na taki:

“A gdyby jeszcze było tak, że przy każdym pojawieniu się komety albo trzęsieniu ziemi przychodziłaby na świat jedna dobra niewiasta – to by dopiero poprawiło nasze męskie szanse w tej loterii! Bo w obecnym stanie rzeczy łatwiej samemu sobie wyrwać serce z piersi, niż trafić na dobrą żonę” [Wszystko dobre, co się dobrze kończy – akt I, scena 3]

Ja wygrałem w tej loterii … moja kometa się pojawiła 🙂


Chór V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Powstał w 2007 roku z inicjatywy uczniów liceum. Od 2008 roku chór pracuje pod kierunkiem Ewy Kieres, absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie.
Mimo, że istnieje od kilku lat, zespół może pochwalić się wieloma osiągnięciami w konkursach regionalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Wśród najważniejszych wymienić należy: dwukrotne zdobycie Złotego Dyplomu na Małopolskich Spotkaniach Kolędowych (Kraków 2013, 2014), dwukrotne zdobycie Złotej Struny w Małopolskim Festiwalu Chóralnym “O Złotą Strunę” (Niepołomice 2012, 2013), Srebrny Kamerton i Nagrodę dla Najlepszego Debiutanta w Ogólnopolskim Konkursie Chórów A Capella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy (Bydgoszcz 2012 r.), III miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej Cantate Deo w Rzeszowie (Rzeszów 2013 r.), Brązowy Dyplom w Międzynarodowym Festiwalu Rybnicka Jesień Chóralna im. Henryka Mikołaja Góreckiego (Rybnik 2013 r.). W 2013 r. zespół nawiązał współpracę z włoskim chórem młodzieżowym Coro Giovanile Ad Maiora, czego efektem były wspólne koncerty w Bolonii w marcu bieżącego roku. W repertuarze zespołu znajdują się utwory a capella różnych stylów i epok – od renesansu do współczesności, jednakże chór sięga również po dzieła wokalno-instrumentalne (Gloria A. Vivaldiego, Stabat Mater Emanuele Astorgi).

Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Artykuły: 536
Skip to content