Witamy w Muzycznym Krakowie   Click to listen highlighted text! Witamy w Muzycznym Krakowie

EtnoKraków/Rozstaje 2020, 18-22 sierpnia

Temat 22. edycji festiwalu to dialog. Muzyczny dialog z tradycją, dialog międzykulturowy, dialog społeczny. W dobie pandemicznych ograniczeń, a jednocześnie: nieograniczonego niemal dostępu do technicznych narzędzi komunikacji paradoksalnie pogłębia się deficyt relacji bezpośredniej, rozmowy, spotkania, wsłuchania się w słowo, w muzykę, w siebie nawzajem.

Jak zapewnia Jan Słowiński – dyrektor festiwalu EtnoKraków/Rozstaje: usłyszymy artystów, dla których dialog jest naturalnym punktem wyjścia artystycznych poszukiwań, których działalność jest aktem kreacji nowych wartości, realnym znakiem porozumienia odrębnych i odległych często światów.

Na scenie plenerowej festiwalu (OnEarth, 22.08, Forty Kleparz) z lekkością południowoamerykańską zagra Derico Alves Forró Band (Brazylia), a z finezją i słowiańskim ogniem – Sokół Orchestra (Polska). Tradycyjną muzykę perską i poezję Rumiego – sufickiego mistyka przybliży nam irańskie Hamdam Trio. Na zakończenie tegorocznej edycji wystąpi legendarna krakowska formacja KROKE, jeden z najwybitniejszych zespołów europejskiej sceny etno i world music. Tak mówią o swojej muzyce: improwizacja to pewnego rodzaju portal, przez który światy naszych dusz wędrują prosto do tych, którzy chcą te światy poznawać. Koncerty plenerowe poprowadzą Krzysztof Trebunia-Tutka i Piotr Krasnowolski.

Wśród artystów sceny kameralnej festiwalu (19-21.08, klub Strefa, ul. św. Tomasza 31) usłyszymy m.in. syryjskiego kompozytora, multiinstrumentalistę, wirtuoza oud – Wassima Ibrahima we wspólnym projekcie z meksykańskim perkusistą Tomasem Sanchezem. Marokański artysta Mustapha El Boudani – inspirujący się muzyką saharyjską i śpiewający w dialekcie hassanijja – wystąpi natomiast w duecie z polską wokalistką Anną Witczak znaną z zespołu Dikanda. Fuzję flamenco i muzyki indyjskiej zaprezentuje formacja Indialucia pod wodzą Michała Czachowskiego.

Tegoroczna formuła: OnEarth – OnAir – OnLine to koncerty grane na żywo (z respektowaniem wszelkich zasad wynikających z konieczności zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa), ale też transmisje (i retransmisje) radiowe, streamingi, działania w sieci w trakcie festiwalu i po jego zakończeniu przeznaczone dla tej części publiczności, która z rozmaitych przyczyn nie będzie mogła w wydarzeniach uczestniczyć bezpośrednio. Koncerty plenerowe będą się odbywać w Fortach Kleparz w Krakowie (22.08), koncerty kameralne w krakowskim klubie Strefa (19-21.08), warsztaty muzyczne i rzemiosła tradycyjnego – w klubie Strefa i w przestrzeniach ŻyWej Pracowni (18-21.08). Ważną częścią tegorocznej edycji festiwalu będą też premierowe transmisje wideo online (we wrześniu i październiku) nagrań festiwalowych koncertów z lat ubiegłych.

Zapraszamy też na wirtualny wernisaż (18.08, facebook.com/etnokrakow) wystawy nagrodzonych i wyróżnionych prac międzynarodowego konkursu na plakat: EtnoKraków/Rozstaje – spotkanie – dialog – otwartość – prezentującej graficzne interpretacje idei projektu oraz ponaddwudziestoletnią tradycję festiwalu.

Spotkajmy się na rozstajach. Gotowi na poznanie nowego, otwarci na dialog.

18.08.2020 / 12.00 / Galeria Wirtualna fb/EtnoKrakow / wernisaż wystawy i ogłoszenie wyników Międzynarodowego Konkursu na Plakat: EtnoKraków/Rozstaje: spotkanie – dialog – otwartość

20.08.2020 | 15.00-16.30 | ŻyWa Pracownia, Kraków, ul. Celna 5, Tacki z wikliny – warsztaty rzemiosła tradycyjnego; zapisy: warsztaty@zywapracownia.pl

20.08.2020 / 20.00 / klub Strefa / koncert / Mustapha El Boudani & Anna Witczak (Maroko/Polska)

21.08.2020 / 12.00-14.00 / klub Strefa / warsztaty / Wassim Ibrahim / „Dźwięki Orientu”

22.08.2020 / 12.00-14.00 / klub Strefa / warsztaty / Dariush Rasouli / warsztaty pieśni perskich

22.08.2020 / koncerty plenerowe / Forty Kleparz:

18.00 Derico Alves Forró Band (Brazylia)

19.00 Sokół Orchestra (Polska)

20.00 Hamdam Trio (Iran)

21.00 KROKE (Polska)

więcej informacji na stronie: www.etnokrakow.pl
bilety i karnety: www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/etnokrakow/
dzieci do lat 10 – wstęp wolny

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.

Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.
Skip to content Click to listen highlighted text!