Bez kategorii 28 grudnia 2019

„ETHNO” – muzyczne spotkania w Dworku Białoprądnickim

Od stycznia 2020 r. rozpoczyna się nowy cykl spotkań z wybitnymi artystami z egzotycznych regionów świata, połączonych z koncertami oraz wspólnym muzykowaniem.

„ETHNO” to projekt międzypokoleniowy, nastawiony na aktywny udział publiczności, dzięki któremu poznamy kulturę, muzykę i życie codzienne w Iranie, Syrii, Izraelu, Jemenie, Senegalu czy Kolumbii. Pierwszy artysta, który zagości u nas w styczniu – Adeb Chamoun – to wybitny muzyk, pedagog, mistrz gry na syryjskich instrumentach perkusyjnych.

Podczas całego cyklu spotkań będziemy mieli okazję poznać wybitnych artystów / muzyków pochodzących z często odległych regionów świata, ale od wielu lat mieszkających w Polsce. Poznamy ich kulturę, sztukę, muzykę, zwyczaje. Dowiemy się jak wygląda życie codzienne w ich ojczystym kraju.

Poznamy ciekawe instrumenty muzyczne, m.in.: bliskowschodnie i afrykańskie bębny – darbukę, riq, daf, zarb, lutnię arabską oud, afrykańską korę, irański santur, usłyszymy ich brzmienie oraz muzykę na nich wykonywaną.

Ponadto usłyszymy pieśni np.z Yemenu czy Syrii, Arabskie i afrykańskie rytmy. Będzie to przede wszystkim, spotkanie z człowiekiem, jego życiem, ojczyzną, pasją i twórczością. Dowiemy się też, że muzyka to uniwersalny język , który łączy ludzi na całym świecie i towarzyszy im w życiu codziennym, bez względu na to w jakiej części świata mieszkają. Dowiemy się, że można grać nie tylko na prawdziwych instrumentach, ale i na wielu przedmiotach codziennego użytku.

Podczas tych muzycznych spotkań stworzymy spontaniczną mini orkiestrę i wykonamy nasz pierwszy wspólny koncert.

foto: archiwum Muzycznego Krakowa

Adeb Chamoun pochodzi z Syrii, z malowniczego miasteczka Al-Hasaka. Urodził się w rodzine o bogatych tradycjach muzycznych. Jego pierwszym nauczycielem był brat Abdul Chamoun, wybitny muzyk, pedagog, mistrz gry na syryjskich instrumentach perkusyjnych. Adeb Chamoun rozwijał umiejetności i stał się specjalistą, wirtuozem arabskich, perskich oraz latynoskich bębnów, gra miedzy innymi na: Riq, Darabuka, Tar, Daf, Cajon, Conga. Adeb Chamoun to artysta niezwykle otwarty na muzykę innych regionów świata i udziela się w wielu projektach o różnej stylistyce, od jazzu, przez muzykę etniczną czy klasyczną. Specjalizuje się w muzyce Bliskiego Wschodu, muzyce Tureckiej, Perskiej ale również inspiruje się Polskim folklorem oraz chorałem aramejskim kościołów chrześcijańskich z jego rodzinnych stron. Adeb współpracuje z wieloma znanymi zespołami, artystami, m.in.: Naxos, World Orchestra Grzecha Piotrowskiego, Vocal Varshe, Milo Ansamble, Ghostman, Mateusz Szemraj, Trifonidis Nomads, Sztetl, Balkan Sevdah, i wielu innych.
Adeb Chamoun: PROFIL na Facebook

ETHNO (Bębny z Al-Hasaki)
Koncert, rozmowa & wspólne muzykowanie:
ADEB CHAMOUN (Syria)
12 stycznia (niedziela), 2020 r. g.12.00
Centrum Kultury “Dworek Białoprądnicki”, ul. Papiernicza 2, Kraków
Prowadzenie: Maciej Trifonidis Maciej Trifonidis Music

Bilety:
Normalny – 30 zł/os (dostępny w kasie Dworku i na ekobilet.pl)
Grupowy – 50 zł (dostępny w kasie Dworku i przed koncertem – obejmuje maksymalnie 4 osoby)

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.

podobne publikacje