Eskaubei & Tomek Nowak Quartet – Filip ft. Mr Krime

„Filip” to trzeci utwór realizowany w ramach projektu Muzyczny Tyrmand. „Filip” to kompozycja Alana Wykpisza, która ma dwa rożne oblicza, kontrastujące z tekstem nawiązującym bezpośrednio do Filipa – tytułowego bohatera powieści Tyrmanda, w której autor zawarł wiele elementów swojej biografii. Momentami tworzy to wrażenie absurdu, którym zdawał się być dobrowolny pobyt polskiego Żyda z podrobionym francuskim paszportem na robotach w Niemczech podczas II Wojny Światowej. W dodatku pobyt pełen wygód, małych sabotaży i igrania z ogniem. Taki właśnie był Filip i taki jest też najnowszy utwór Eskaubei & Tomek Nowak Quartet.

Pierwszy utwór „Nic na pewno” inspirowany powieścią „Siedem dalekich rejsów” Leopolda Tyrmanda z gościnnym udziałem rapera Proceente, opublikowano 30 lipca. Utwór „Nic na pewno” to nie tylko tekst inspirowany powieścią Tyrmanda, to także zlepek wielu form artystycznych, muzyki autorstwa Kuby Płużka, grafiki Kamila Jaczyńskiego oraz animowanego teledysku Kuby Kowalskiego. Utwór dotyka w sposób niespieszny pod względem instrumentalnym, historii dwojga ludzi, opartej na dialogach i wzajemnej fascynacji.

Drugi utwór realizowany w ramach projektu Muzyczny Tyrmand, „Gdzie jest zły? Był muzyczną odpowiedzią zespołu Eskaubei & Tomek Nowak Quartet na kolejną powieść Leopolda Tyrmanda, kulturalnego patrona roku. Kryminalny „Zły”, którego akcja toczy się u początku lat 50. XX wieku w Warszawie, przedrze się do jazzowego świata, w którym spotkamy się z jego wielowątkową, współczesną, muzyczną interpretacją. Na pytanie „Gdzie jest zły?” odpowie zespół EiTNQ z gościnnym udziałem Afrojax – barwnego, ekspresyjnego głosu Warszawy. Muzyka autorstwa Maksymiliana Olszewskiego namaluje portret złego, grafiki przygotowanej przez Kamila Jaczyńskiego.

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.