koncerty Kraków wydarzenia Kraków 31 stycznia 2015

Ennio Morricone w Krakowie

Olivier Strecker [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia CommonsEnnio Morricone jest bez wątpienia postacią kultową (określenia „kultowości” w ostatnich czasach jest zdecydowanie nadużywane). Moim zdaniem to najwybitniejszy twórca muzyki filmowej wszech czasów. Jest autorem muzyki do ponad 500 filmów (z czego ponad 40 z jego ścieżek dźwiękowych zdobyło najważniejsze nagrody związane z muzyką filmową [tu jest lista nagród]).

Początki kariery nie były łatwe. Zarabiał na życie jako “ghostwriter”, to znaczy pisał muzykę dla znanych twórców, przez kilka lat zarabiał na życie grając na trąbce w nocnych klubach. W połowie lat 50-tych rozpoczął współpracę z włoską telewizją RAI. W 1961 zadebiutował jako kompozytor filmowy, tworząc muzykę do obrazu “Faszysta” Sławę przyniosła mu (od 1964) współpraca z reżyserem Sergio Leone i muzyka do “spaghetti westernów”, z klasycznym już motywem do filmu “Dobry, zły i brzydki”. Tworzy muzykę poważną, kantaty: Cantata Frammenti di Eros, Cantata per l’Europa, koncerty i muzykę baletową: Requiem per un Destino, Gestazione.

Moricone nie stroni od muzyki zwanej rozrywkową. W 1963 roku przy współpracy z Robiem Ferrante napisał muzykę do piosenki Ogni Volta, wykonanej po raz pierwszy przez Paula Ankę na Festiwalu Piosenki Włoskiej w Sanremo, singiel został sprzedany w 3 milionach egzemplarzy. Współpracował PetShop Boys, Zucchero, Andreo Bocellim i Stingiem.

Ennio Morricone był w Polsce kilka razy. 30 sierpnia 2009 wystąpił na Festiwalu Solidarności w Stoczni Gdańskiej. 29 września 2012 w hali Targów Kielce odebrał z rąk arcybiskupa Gianfranco Ravasiego Medal Per artem ad Deum (Przez sztukę do Boga), przyznawany przez Papieską Radę ds. Kultury. Ceremonię uświetniło wykonanie przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej i Chór Filharmonii Krakowskiej nowej wersji utworu Tra Cielo e Terra, dedykowanego Janowi Pawłowi II.

  • Mistrz zagra w Krakowie 14 lutego 2015 roku, w sali Kraków Arena. To jedyny w Polsce koncert, odbywający się  w ramach światowej trasy koncertowej “My Life in Music – World Tour”, która wiedzie przez najsłynniejsze miasta europejskie, m.in.: Paryż, Londyn, Berlin i Wiedeń. Ennio Morricone przedstawi repertuar ze swoich największych kompozycji w jego 50-letniej karierze. Towarzyszyć mu będzie 160-osobowa orkiestra symfoniczna z chórem.
Share

podobne publikacje