Bez kategorii recenzje 3 czerwca 2016

Dźwięki muzyki – Nowhere boy

Johna Lennona znają chyba wszyscy. Pierwsze skojarzenia z nim związane: The Beatles, Yoko Ono, Imagine … Jednak niewiele osób byłoby w stanie powiedzieć kim był, zanim stał się ikoną popkultury.

John Lennon. Chłopak znikąd. to brytyjsko – kanadyjski dramat z 2009 roku. Ekranizacja była pełnometrażowym debiutem reżyser Sam Taylor – Wood, a tytuł nawiązuje nie tylko do piosenki Nowhere boy zespołu The Beatles, ale przede wszystkim skomplikowanej sytuacji rodzinnej muzyka.

Film opowiada historię dorastającego Lennona zawartą w latach 1955 – 1960. Z pozoru typowy nastolatek okazuje się nieszczęśliwym chłopakiem, cierpiącym z powodu nieznajomości matki. Kobieta zaraża swojego syna miłością do rock’n’rolla i udziela mu pierwszych lekcji gry na gitarze, a będący pod jej silnym wpływem młodzieniec postanawia założyć zespół. Muzyka staje się dla Johna ucieczką i w pewnym momencie dla grania jest w stanie poświęcić prawie wszystko. Zanim dla bohatera rozpocznie się nowe życie, odkrywa prawdę o swojej przeszłości. Ten przełomowy moment doprowadza do wydarzeń, które na zawsze odcisnęły na nim swe piętno.

Scenariusz został skonstruowany bardzo ciekawie, a w wielopoziomowej fabule na pierwszy plan wysuwają się emocje szukającego własnej drogi, młodego muzyka. W wyraźny sposób zostały tutaj ukazane ekstrawertyzm i manieryczny ekscentryzm Lennona, przypominające niemalże bunt przeciwko całemu światu.

Realia epoki , które powinny być wyłącznie tłem dla całej historii, niekiedy wysuwają się na pierwszy plan, ale nie przeszkadza to w żaden sposób w odbiorze filmu, a nawet może być atutem dla osób zafascynowanych kulturą lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. W ekranizacji ukazującej życie tak znaczącej dla muzyki XX wieku postaci, nie mogło zabraknąć wspaniałych kompozycji. Utwory takie jak In Spite of All the Danger, czy Mr. Sandman pozwalają widzom poczuć odpowiedni klimat.
Na szczególną uwagę zasługuje doskonała kreacja postaci drugoplanowych, czyli ciotki Mimi, w której rolę wcieliła się Kristin Scott Thomas oraz matki Johna – Anne – Marie Duff.

Taylor – Wood kontaktowała się w sprawie scenariusza z wieloletnim przyjacielem artysty, Paulem McCartney’em, aby w sposób jak najbardziej dokładny przedstawić młodzieńcze lata ikony muzyki. Artysta zaprzeczył kilku faktom, które mimo to znalazły się w produkcji. Na tym polega różnica między filmami fabularnymi a dokumentalnymi, że nie skupiają się na idealnym odwzorowaniu wszystkich szczegółów, ale nad wszystko przedkładają płynące z nich wartości.

Nowhere boy to nie tylko kilka faktów z życia nastoletniego Lennona, ale przede wszystkim potężna dawka emocji im towarzyszących i nauka dla widzów, aby doceniać w życiu wszystko, co mamy, dopóki możemy. Film ukazuje nam nie tyle muzyka, ile człowieka. Jeśli posłuchamy piosenek Beatlesów takich jak Help, czy Nowhere boy lub nawet późniejszych kompozycji z solowej twórczości Lennona jak Mother, łatwiej będzie nam zrozumieć genezę ich powstania.

Film John Lennon. Chłopak znikąd prezentowany był w ramach 56 Krakowskiego Festiwalu Filmowego

więcej informacji:

[ct_spacer height=”20″]
Share

podobne publikacje