UWAGA

Strona zawiera wysokiej jakości zdjęcia. Prosimy o oglądnięcie ich na ekranie KOMPUTERA. Przeglądanie na SMARTFONIE, nie oddaje ich wartości.

Dzieci mają głos na Festiwalu Filmu Niemego

W czwartek, 5 grudnia rusza jubileuszowy 20. Festiwal Filmu Niemego, a w programie wiele wydarzeń dla najmłodszych kinomanów. Hitem będą warsztaty udźwiękowienia filmu, podczas których dzieci same przygotują akompaniament do fragmentu niemego dzieła.

Fundacja dla Kina oraz Kino Pod Baranami zapraszają na jubileuszową, dwudziestą edycję Festiwalu Filmu Niemego – niezwykłego wydarzenia zabierającego widzów we wspaniałą podróż do początków kina. Specjalne miejsce w wehikule czasu, organizatorzy zarezerwowali dla najmłodszych kinomanów, którzy podczas wyjątkowej odsłony Baranków Dzieciom, przeniosą się do roku 1902, by wziąć udział w pokazie słynnej “Podróży na księżyc” Georgesa Mélièsa oraz warsztatach muzycznych. Starsze dzieci zainteresują zabawne przygody mistrza komedii, Charliego Chaplina, którym na pianinie przygrywać będzie prawdziwy taper.

Podczas Festiwalu Filmu Niemego, na wzór dawnych seansów z początku XX wieku, pokazom filmowym towarzyszy muzyka na żywo wykonywana przez niezwykłych artystów, występujących w rozmaitych składach: od solistów po wieloosobowe zespoły. Również najmłodsi widzowie będą mogli na własne oczy (i uszy!) przekonać się o magii kina sprzed przełomu dźwiękowego.

Stanie się to za sprawą specjalnej odsłony niedzielnych poranków filmowych dla dzieci 8 grudnia (Baranki Dzieciom), podczas której maluchy wraz z opiekunami obejrzą jeden z pierwszych filmów science-fiction w historii kina – “Podróż na księżyc” Georgesa Mélièsa. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka wykonywana przez krakowski zespół SALK. Po seansie odbędą się prowadzone przez muzyków warsztaty udźwiękowienia filmu, podczas których młodzi kinomani przygotują własny akompaniament do fragmentu niemego dzieła. Zajęcia będą miały formę zabawy i są skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Tego samego dnia, Festiwal Filmu Niemego zaprasza starsze dzieci i opiekunów na pokaz krótkich metraży z Charlie Chaplinem w roli głównej, który odbędzie się z muzyką na żywo, graną przez najstarszego tapera Krakowa, prof. Lesława Lica. W prezentowanym zestawie znajdzie się m.in. brawurowy film “Charlie bokserem”, w którym słynny włóczęga staje do walki z bokserskim mistrzem świata.

Przed projekcją krótkich filmów Chaplina odbędą się warsztaty plastyczne, podczas których młodzi kinomani, pod czujnym okiem Joanny Żyłowskiej, absolwentki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, będą wykonywać autorskie maski z podobizną Charliego Chaplina. Zwieńczeniem twórczej pracy będzie pamiątkowa fotografia na sali kinowej.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ:

8 grudnia 2019 roku

Kino Pod Baranami w Krakowie

11.00 BARANKI W NIEMYM KINIE

PODRÓŻ NA KSIĘŻYC | A TRIP TO THE MOON | LE VOYAGE DANS LA LUNE

(Georges Méliès) FR 1902, 15′

muzyka na żywo: SALK

po seansie: warsztaty muzyczne dla dzieci

partner: Instytut Francuski w Polsce

11.00 WARSZTATY PLASTYCZNE

miejsce: hall, II piętro

prowadzenie: Joanna Żyłowska (Joanna tworzy)

14.00 CHARLIE CHAPLIN – KRÓTKIE FILMY, 72’

CHARLIE GRA W FILMIE | A FILM JOHNNIE (1914)

CHARLIE PIEKARZEM | DOUGH AND DYNAMITE (1914)

CHARLIE BOKSEREM | THE CHAMPION (1915)

muzyka na żywo: Lesław Lic

BILETY:

Baranki Dzieciom: 20 zł

Charlie Chaplin – krótkie filmy: 35 zł (normalny), 25 zł (ulgowy)

warsztaty z Joanna tworzy: wstęp wolny

O FILMACH:

CHARLIE CHAPLIN – KRÓTKIE FILMY, 72’

Chaplin jako poczciwy włóczęga, który zakochuje się w aktorce filmowej, zastępuje strajkujących piekarzy i odnosi niespodziewane sukcesy jako bokser.

CHARLIE GRA W FILMIE | A FILM JOHNNIE (1914)

Charlie idzie do kina, gdzie zakochuje się w dziewczynie z ekranu. W poszukiwaniu ukochanej rusza do wytwórni filmowej Keystone. Niestety, na skutek niefortunnego zbiegu okoliczności, przerywa nagranie i powoduje pożar. Na ekranie, obok Chaplina, pojawiają się inne popularne wówczas postaci z branży filmowej: Mabel Normand, Roscoe ‘Fatty’ Arbuckle oraz Ford Sterling.

CHARLIE PIEKARZEM | DOUGH AND DYNAMITE (1914)

W czasie strajku piekarzy dwóch kelnerów (w tych rolach Chaplin i zapomniany komik ze stajni Macka Senneta, Chester Conklin) musi przejąć piekarnię. Nowi pracownicy nie wiedzą jednak, że buntownicy mają wobec łamistrajków niecny plan, którego realizacja doprowadzi do iście wybuchowego finału.

CHARLIE BOKSEREM | THE CHAMPION (1915)

Charlie, idąc ulicą w towarzystwie swojego buldoga, znajduje podkowę, która ma przynieść mu szczęście. Amulet wyraźnie wskazuje drogę do areny, na której trenuje słynny bokser Spike Dugan, szukający aktualnie partnerów do sparingu. Charlie podejmuje się tego zadania i na wszelki wypadek chowa szczęśliwą podkowę w rękawicy bokserskiej, co ostatecznie daje mu zwycięstwo. Zachwycony trener Dugana, a równocześnie ojciec pewnej uroczej dziewczyny (Edna Purviance), zaczyna przygotowywać Charliego do walki z mistrzem świata.

PODRÓŻ NA KSIĘŻYC | LE VOYAGE DANS LA LUNE

reż. Georges Méliès, Francja 1902, 15’

Sześciu badaczy zostaje wysłanych w lot na Księżyc. Ich statkiem kosmicznym jest olbrzymi pocisk, wystrzelony ze specjalnie skonstruowanej armaty. Lądowanie na Srebrnym Globie przebiega w dość nieoczekiwany sposób – lśniąca rakieta wbija się w oko ziemskiego satelity. Jednak prawdziwe niespodzianki czekają astronautów dopiero pod powierzchnią Księżyca – członkowie ekspedycji natrafiają tam na gigantyczne grzyby oraz niezbyt przyjaźnie usposobionych Selenitów. W starciu z nimi egzamin zdaje pewien elegancki element garderoby.

Podróż na Księżyc to pierwszy w historii film science-fiction. Przyniósł on międzynarodową sławę jego twórcy Georgesowi Mélièsowi – iluzjoniście, jednemu z ojców kina, prekursorowi efektów specjalnych, który wniósł do sztuki filmowej magię i ekstrawaganckie pomysły. Powstały dwie wersje obrazu: czarno-biała oraz barwna, ręcznie kolorowana, która aż do 1993 roku była uznawana za zaginioną. Odnaleziona w barcelońskiej Filmoteca de Catalunya, została odrestaurowana w 2011 roku i udostępniona publiczności.

O MUZYKACH:

LESŁAW LIC – wyrazista postać krakowskiego świata muzycznego. Pianista, klarnecista, saksofonista, aranżer, kompozytor, pedagog, ulubiony taper Krakowa. Człowiek-legenda, który ponad 80 lat swojego życia poświęcił muzyce, a od około 50 związany jest także z kinem.

Lesław Lic jest najstarszym taperem w Krakowie (a być może nawet w całej Polsce!) i od lat grywa na Festiwalu Filmu Niemego. W zasadzie nie ogląda wcześniej filmów, którym akompaniuje (chyba, że są to klasyki, które przecież widział już nie raz). Przychodzi do kina, zasiada za klawiszami, a potem dzieje się magia. Pokazy z jego udziałem to prawdziwa podróż w czasie!

SALK zaistniał w pokoju, dosłownie. Pełna nazwa: Selkie & Lighthouse Keepers, stworzona została w tym samym pomieszczeniu, w którym w dalszym ciągu powstają pierwsze szkice utworów. SALK to elektroniczna ryba głębinowa, stworzona przez trzech muzyków i poetę. Zespół powstał pod koniec 2015 roku w Krakowie i w piątym miesiącu swojego istnienia dołączył do szeregów warszawskiej wytwórni NEXTPOP. 21 kwietnia 2017 roku ukazał się ich debiutancki album Matronika.

W samym tylko 2017 roku SALK miał okazję wystąpić na imprezach takich jak Open’er Festival, Off Festival, Spring Break, Seazone Showcase, Alterfest czy Warsaw Music Week. Zespół odwiedził także Islandię, gdzie zagrał trzy koncerty, w tym jeden na festiwalu Fiskidagurinn Mikli, czyli Festiwalu Ryb.

W skład SALK wchodzą:

  • Kamil Kwidziński – teksty
  • Marcela Rybska – wokal, instrumenty klawiszowe
  • Michał Sarapata – bas, syntezator
  • Mateusz Sarapata – elektronika, efekty dźwiękowe

facebook.com/salkPL

ORGANIZATORZY:

Fundacja Dla Kina

Kino Pod Baranami

WSPÓŁFINANSOWANIE:

Miasto Kraków

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Polski Instytut Sztuki Filmowej

NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Artykuły: 1435
Skip to content