Działalność klubów muzycznych w czasie pandemii – Klub Kwadrat

Przyznaję, że z dużym sentymentem piszę o Klubie Kwadrat, gdyż był to mój studencki klub w czasach, kiedy studiowałam na Politechnice Krakowskiej i mieszkałam tutaj nieopodal w akademikach. Co zmieniło się przez te kilka lat w klubie, a przede wszystkim jak okres pandemii wpłynął na jego działalność, miałam przyjemność rozmawiać z menagerem klubu Kamilem Michalskim.

Anna Maria Tryba, Muzyczny Kraków: Proszę nam opowiedzieć jak czas izolacji wpłynął na
działalność klubu?

Klub Kwadrat: Wprowadzone obostrzenia zmusiły nas do całkowitego zamknięcia Studenckiego Centrum Kultury Politechniki Krakowskiej “Kwadrat”, a tym samym do odwołania lub przeniesienia wszystkich zaplanowanych wydarzeń. Z tego też powodu musieliśmy przygotować Centrum na czas przestoju i odpowiednio zabezpieczyć sprzęt, ponieważ nie można było przewidzieć jak będzie się rozwijać epidemia. Ograniczyliśmy do minimum obecność na miejscu, aby nie narażać pracowników i przeszliśmy na pracę zdalną. Dużym wyzwaniem na początku izolacji była praca nad przeniesieniem możliwie jak największej liczby wydarzeń na inny termin. Zależało nam, agencją koncertowym i artystom, aby ich nie odwoływać tylko przenieść na inny termin. Chcieliśmy aby fani nie stracili możliwości zobaczenia swoich ulubionych zespołów na naszej scenie i mogli przyjść na koncert, gdy sytuacja w kraju na to pozwoli. Kolejnym zadaniem jakim mieliśmy się zmierzyć to sprawne przekazywanie informacji o zaplanowanych wydarzeniach.

Wybuch epidemii trafił w sam środek sezonu koncertowego, dlatego otrzymywaliśmy ogromne ilości zapytań od osób, które zakupiły bilety na koncert, czy wydarzenie się odbędzie, na kiedy zostanie przeniesione, jak wygląda sytuacja z ważnością biletów. Staraliśmy aby decyzję ws. koncertów pojawiały się możliwie jak najszybciej jednak, ze względu na złożoność tych spraw oraz brak przewidywalności w rozwoju epidemii wydłużyły pojawienie się odpowiednich komunikatów.

Anna Maria Tryba, Muzyczny Kraków: Czy klub przedsięwziął jakieś inicjatywy na czas pandemii?

Klub Kwadrat: Podjęliśmy działania wspólnie z naszymi partnerami zmierzające do realizacji wydarzeń w Internecie – jesteśmy na etapie ustaleń.

Anna Maria Tryba, Muzyczny Kraków: Co Wam najbardziej przeszkadzało, czego Wam brakowało w okresie kwarantanny?

Klub Kwadrat: Najbardziej doskwiera nam brak kontaktu z ludźmi: uczestników wydarzeń, naszych pracowników, artystów, realizatorów, organizatorów i wielu innych osób, które odpowiadają za odpowiednie przygotowanie, każdej imprezy. Ci wszyscy ludzie w połączeniu z muzyką płynącą ze sceny tworzą wyjątkowy klimat “Kwadratu” i dają nam energię do tworzenia kolejnych projektów – nie możemy się doczekać kiedy będziemy mogli się wszyscy zobaczyć na miejscu.

Ci wszyscy ludzie w połączeniu z muzyką płynącą ze sceny tworzą wyjątkowy klimat “Kwadratu” i dają nam energię do tworzenia kolejnych projektów – nie możemy się doczekać kiedy będziemy mogli się wszyscy zobaczyć na miejscu.

W obecnej sytuacji przeszkadza nam niepewność kiedy sytuacja wróci do normalności – kiedy znikną obostrzenia i będzie możliwość organizacji wydarzeń w formie przed epidemią. Utrudnia to nam, agencją koncertowym i artystom planowanie kolejnych wydarzeń.

Anna Maria Tryba, Muzyczny Kraków: Jakie macie plany na najbliższy czas?

Klub Kwadrat: Nasze plany skupiają się na jak najlepszym przygotowaniem “Kwadratu” do przyjęcia naszych gości i artystów. Ciągle pracujemy nad rozwojem tego miejsca aby spełniał oczekiwania odwiedzających, dlatego po otwarciu będą na nich czekały nowości – możemy zdradzić, że oferta baru będzie poszerzona o nowe piwa z kranu.

Anna Maria Tryba, Muzyczny Kraków: Dziękujemy za rozmowę i życzymy dużo zdrowia!

Klub Kwadrat jest głównie klubem studenckim, znajduje się na ulicy Skarżyńskiego, posiada wieloletnie doświadczenie w branży koncertowej i eventowej.

Foto © Magdalena Woch – Agencja Fotograficzna Muzyczny Kraków

Default image
Anna Maria Tryba
Technolog chemiczny, absolwentka Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, obecnie doktorantka Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. W ramach swojej pracy doktorskiej pracuje nad otrzymaniem biomateriałów do zastosowań stomatologicznych. Z zamiłowania korepetytor z chemii, popularyzator nauki i publicystka. Na co dzień publikuje w takich czasopismach jak: Tatry, Witkacy!, TEMI, Tygodnik podhalański. Zafascynowana postacią Witkacego, kulturą podhalańską, teatrem i górskimi wędrówkami.