Dziady – Żywiołak & Baddie… Dobre!!!

Eksperymentalno folkowy zespół Żywiołak, wszedł w kolaborację z wokalistką Baddie, znaną dotychczas z zespołu dollZ. Owocem tej współpracy stał się teledysk do utworu “Dziady”, w którym główną postacią jest Adam Mickiewicz. Wieszcz przenosi się w czasie i kompletnie zdezorientowany pojawia się na Warszawskiej Pradze, na której odgrywają się psychodeliczne sceny z pogranicza snu i baśni. Singiel Żywiołaka „Dziady” zapowiada album „Dekonstrukcja historyczna 1”. Klip dofinansowany został przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Żywiołak to polska grupa muzyczna tworząca muzykę w stylu folk. Ich utwór pojawił się w intrze do gry komputerowej “Wiedźmin 2: Zabójcy królów”, a w trzeciej części tej gry usłyszeć można kolejne instrumenty zespołu. Przy kooperacji z O.S.T.R ma Żywiołak również wkład w udźwiękowienie polskiej mapy gry World of Tanks. Dźwięki Żywiołaka słychać też w grze League of legends. W 2012 i 2020 r grupa otrzymała nominację do Fryderyka. 

Baddie, czyli Paulina Kut, znana jest z programów muzycznych takich jak “X Factor”, “Must be the Music” czy piosenki do czołówki serialu Złomowisko PL. Dotychczas tworzyła muzykę z pogranicza psychodelicznego rocka, jednak niedawno singlem Stonoga wytyczyła nowy, elektroniczny kierunek w swojej muzyce.

Tekst powyżej to oficjalna informacja prasowa, towarzysząca premierze teledysku “Dziady” … poniżej mój komentarz:

Panią Paulinę Kut (… pseudonimów różnych) i Żywiołaka znam, obserwuję ich poczynania od dłuższego czasu. Nie żebym był fanem. Wykonawcy, mają produkcje lepsze i gorsze. I tu nagle! Łup … !!! Dziady są bardzo dojrzałą produkcją. Wykonawcy prezentują bardzo wysoki poziom (interdyscyplinarny), którego nie odnajdywałem w ich poprzednich. Oznacza to że, albo się rozwijają, albo odnaleźli swoją drogę artystyczną albo … i jedno i drugie. Poza tym fantastycznie zrealizowany videoklip. Wykonawcy świetni(!) aktorsko … o co wcześniej bym ich nie podejrzewał. Dobre!!! Naprawdę dobre! A ja czekam na więcej takich produkcji.

// w publikacji wykorzystano materiały prasowe

Podziel się swoją opinią
Obrazek domyślny
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Skip to content