“Dla moich Braci i Sióstr” – koncert Symchy Kellera na XXIV Dniu Judaizmu w Kościele Katolickim

Moi Drodzy Przyjaciele! 17 stycznia 2021 rokuu mieliśmy zaszczyt zagrać dla Was koncert w Warszawie z okazji obchodów XXIV Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim. Naturalnym jest, że bardzo trudno gra się dla ” nieobecnych”, ale uwierzcie mi przez cały koncert czuliśmy Waszą obecność. Dziękujemy Wam za to, że zawsze jesteście z nami!

Tak napisał o koncercie jego wykonawca Symcha Keller. Artysta, pod wpływem którego musiałem zrewidować swój stosunek do muzyki żydowskiej. Chyba nie tylko ja, większość moich znajomych muzyków i “niemuzyków” słuchając go, zmienia sposób patrzenia (słuchania) na muzykę Żydów. Jest spadkobiercą wielowiekowej kultury i mistyki chasydzkiej.

Kiedyś zacytował Nachmana z Bracławia, żydowskiego cadyka, twórcę nurtu bracławskiego w chasydyzmie, który powiedział Bóg prowadzi z człowiekiem niekończący się dialog za pośrednictwem drzew, kamieni, traw i kwiatów, snów i przypadkowo spotkanych ludzi. Tak właśnie widzi świat Symcha Keller. Muzyka towarzyszy, mu od bycia współzałożycielem kapeli Katharsis do twórcy wspaniałych, trudnych do nazwania płyt: Gates i ostatniej Chojze – Widzący z Lublina.

Zapraszam do odwiedzenia strony internetowej Symchy Kellera, gdzie można zapoznać się z jego fascynującym życiem i twórczością:

Poniżej warszawski koncert, proponuję też uważne wysłuchanie tego, co Symcha Keller ma do powiedzenia. Myślę, że to wspaniała muzyka i przekaz, bardzo dobra na obecne “trudne czasy”.

Default image
Andrzej Wodziński
Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.
Skip to content