film wydarzenia wydarzenia Kraków 16 listopada 2016

Demonstracya żywych fotografij za pomocą Kinematografu – 120 lat później

120 lat temu, w rok po pierwszej światowej prezentacji Kinematografu Lumière’ów w Paryżu, odbył się w Krakowie pierwszy pokaz filmowy na ziemiach polskich. Wydarzenie to miało miejsce 14 listopada 1896 roku w ówczesnym Teatrze Miejskim, czyli w dzisiejszym Teatrze im. J. Słowackiego. Z tej okazji, 21 listopada  dokładnie w tym samym miejscu, odbędzie się uroczysty wieczór jubileuszowy, celebrujący to wydarzenie.

120latkina_plakat_a3-2-page-001W programie znajdzie się kilkuminutowy zestaw filmów Braci Lumière, między innymi tych, od których rozpoczęła się historia kina na ziemiach polskich. Widzowie będą mogli również zobaczyć zestaw dokumentalnych filmów z początku XX wieku prezentujących urodę dawnego Krakowa. Obu pokazom towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu krakowskiego pianisty i kompozytora, Adriana Konarskiego.

Zwieńczeniem wieczoru będzie pokaz cyfrowo odrestaurowanego, polskiego fabularnego filmu niemego Ludzie bez jutra w reżyserii Aleksandra Hertza. Do niedawna uważany za zaginiony, został odnaleziony w niemieckim Bundesarchiv. Film odsłania zakulisowe życie polskich teatrów pod rosyjskim zaborem: intrygi, konszachty, romanse. Muzykę na żywo wykona trio Szamburski/Zakrocki/Wypych.

W dniu wydarzenia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego będzie można zobaczyć również wystawę multimedialną poświęconą filmowi Ludzie bez jutra. Wystawa prezentuje ciekawostki dotyczące historii jego powstania, ekipę filmową, plenery warszawskie, kadry z filmu, a także zdigitalizowane szklane negatywy, które stanowią wyjątkową kolekcję w zbiorach Filmoteki Narodowej w Warszawie.

BILETY:
35 zł | 30 zł | 25 zł
Dostępne w kasie Teatru im. J. Słowackiego
oraz online:  slowacki.krakow.pl i www.kinopodbaranami.pl

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

O FILMACH:

BRACIA LUMIÈRE – zestaw filmów
reż. Auguste Lumière, Louis Lumière, Francja 1895, 8’
Muzyka na żywo: Adrian Konarski

Kilkuminutowy zestaw filmów autorstwa braci Lumière, odrestaurowanych cyfrowo w 2015 roku przez Institut Lumière w Lyonie. W programie najsłynniejsze filmy z początków kinematografii, m.in. Wjazd pociągu na stację w La Ciotat czy Wyjście robotników z fabryki.

FILMOWE OBRAZY STAREGO KRAKOWA – zestaw filmów
Polska 1913-1929, 31’
Muzyka na żywo: Adrian Konarski

Pionierzy polskiego filmu dokumentalnego uwiecznili na taśmie filmowej zarówno ważne wydarzenia, takie jak procesję Bożego Ciała, jak i codzienność królewskiego miasta. Widzowie będą spacerować po plantach z początku XX wieku, pojadą pierwszym tramwajem, dadzą się ponieść magii krakowskiej księżycowej nocy.

LUDZIE BEZ JUTRA | LUDZIE BEZ JUTRA
reż. Aleksander Hertz, Polska 1919, 80’
Muzyka na żywo: Szamburski/Zakrocki/Wypych

Alfred Runicz, rotmistrz huzarów, jest zaręczony z córką Pawła Lenina, prezesa teatrów miejskich w Warszawie. Do nowej premiery prezes angażuje Lolę Wirską, znaną artystkę, piękną kobietę, która słynie z licznych romansów. Dotychczasowa gwiazda teatralna, Helena Horska, nie zgadza się grać roli drugoplanowej i przestrzega swoich kolegów przed intrygami konkurentki. Mężczyźni nic sobie nie robią z przestrogi, nie wiedząc, że czeka ich zguba.

Ludzie bez jutra to jeden z wczesnych polskich filmów niemych i jednocześnie sensacyjne odkrycie w niemieckim Bundesarchiv. Film, który zrealizowano w 1919 roku, wszedł na ekrany kin po wielu poprawkach dopiero w 1921 roku. Do niedawna uważany był za zaginiony. W roli rotmistrza wystąpił Józef Węgrzyn, zaliczany do najciekawszych polskich aktorów pierwszej połowy XX wieku, zaś Lolę Wirską zagrała Halina Bruczówna, gwiazda teatru i filmu, dla której była to ostatnia kreacja filmowa w rodzimej kinematografii przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Ludzie bez jutra to jedyna produkcja z udziałem Haliny Bruczówny, która zachowała się do naszych czasów.

Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe”  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

MUZYKA NA ŻYWO:

ADRIAN KONARSKI
Pianista, kompozytor muzyki filmowej, teatralnej i estradowej. Absolwent wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki na Akademii Muzycznej w Krakowie. Napisał m.in. muzykę do filmów Magdaleny Piekorz (Pręgi), musical (Mała Księżniczka), muzykę do spektakli w reż. Jerzego Stuhra (Teatr Telewizji Szkoła Żon). Autor piosenek śpiewanych przez artystów związanych z Piwnicą pod Baranami. Kompozycje Adriana Konarskiego były prezentowane na prestiżowych festiwalach, m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej XI Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Festiwal i Seminarium Współczesnej Muzyki Polskiej i Amerykańskiej Write and Play.

Jako instrumentalista wielokrotnie brał udział w rejestracjach telewizyjnych i radiowych muzyki poetyckiej i teatralnej. Od 2007 roku jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

SZAMBURSKI/ZAKROCKI/WYPYCH
Paweł Szamburski – klarnety, mandolina, loop station, głos
Patryk Zakrocki – mbira, skrzypce, loop station, moog
Sebastian Wypych – kontrabas

Paweł Szamburskii Patryk Zakrocki, występujący również jako Sza/Za, to muzycy, improwizatorzy, animatorzy, którzy od 15 lat aktywnie działają na stołecznej scenie muzyki improwizowanej i sztuki niezależnej, tworząc dla teatru, filmu, kina niemego czy tańca współczesnego. Udzielali się m. in. w takich projektach, jak Tupika, Meritum, Meoma, Horny Trees, Cukunft, kwartet klarnetowy Ircha Pneumatic, Zakład Produkcji Dźwięku i wielu innych, których nazw nie pamiętają. Na scenie zaskakują nieograniczoną wyobraźnią muzyczną, nieoczywistym instrumentarium, wielowarstwowym brzmieniem i ogromnym poczuciem humoru.
Do duetu dołączy Sebastian Wypych, kontrabasista. Jako muzyk kameralista współpracuje z wieloma zespołami oraz orkiestrami w kraju i za granicą – między innymi z Orkiestrą Kameralną „Wratislavia” Jana Staniendy, „Concerto Avenna” Andrzeja Mysińskiego, czy „Sinfonietta Cracovia”. Na gruncie muzyki, eksperymentuje, łącząc muzykę klasyczną z elektroniczną, oraz wieloma stylami sztuki muzycznej.

ORGANIZATORZY:
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Kino Pod Baranami
Festiwal Filmu Niemego
Fundacja dla Kina
Filmoteka Narodowa w Warszawie
Miasto Kraków
Polski Instytut Sztuki Filmowej

[ct_spacer height=”25″]

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.

podobne publikacje