Czytaj PL – podsumowanie (światowej) akcji

Czytelnicza akcja, która pierwotnie miała skupić się na Polsce, objęła cały świat. 95 tysięcy – tyle książek przeczytali jej uczestnicy. Czytaj.PL, największa w Polsce (i najpewniej także na świecie) akcja promująca czytelnictwo, ponownie zakończyła się wielkim sukcesem.

Półkula północna i południowa, wschodnia i zachodnia – tego roku na każdej z nich  pojawiły się plakaty Czytaj PL z darmowymi wypożyczalniami e-bestsellerów. Rozwieszali je zarówno organizatorzy akcji, współpracujące z nimi miasta partnerskie,instytucje kultury, urzędy miejskie i szkoły, ale także sami czytelnicy. 16 krajów, 4 kontynenty, 500 miejscowości, ponad 7tysięcy nośników, ponad 2000 publikacji w mediach tradycyjnych i internetowych, 95 tysięcy wypożyczonych książek – te liczby robią wrażenie. Akcję promowali też blogerzy i instagramerzy, a także… dedykowany bot!

To pierwsza akcja czytelnicza w Polsce, którą promował chat bot. Nie tylko informował on o akcji, pomagał pobrać e-bestsellery, ale też badał preferencje czytelników i na tej podstawie proponował konkretne lektury z listy dostępnych książek” – mówi Paweł Polański, prezes spółki eCom Group, właściciela księgarni Woblink.com.

Tegorocznej edycji Czytaj PL po raz kolejny towarzyszyła akcja „Upoluj swoją książkę”. Dzięki niej plakaty dające dostęp do e-bestsellerów pojawiły się łącznie w tysiącu szkół średnich w Polsce i Wielkiej Brytanii. Akcja miała też prawdziwą armię Ambasadorów: 1000 uczniów, którzy ubrani w koszulki z zabawnymi, zagadkowymi hasłami („Szafiarka foliałów” oraz„Eksponent almanachów”) i QR-kodem dającym dostęp do siążek – zachęcali do czytania koleżanki i kolegów w swoich szkołach oraz w mediach społecznościowych.

Akcja Czytaj PL oraz jej szkolna odsłona Upoluj swoją książkę udowadniają, że młodzi ludzie jednoczą się wokół idei promocji czytelnictwa – potrafią się wspólnie inspirować i mobilizować.To daje duże nadzieje na podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce”– uważa Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki, partnera strategicznego Czytaj PL.

Jak co roku, do akcji dołączyły rzesze miłośników książek – tym razem uczestnicy Czytaj PL 2018 przeczytali i przesłuchali 95tysięcy e-bestsellerów. Tegoroczne wyniki pokazują, że odbiorcy akcji sięgają po różne gatunki literackie i z ochotą dzielą się dostępem do darmowych książek z innymi.

„Zachęcającdo czytania, nie wystarczy o nim mówić, ale trzeba udowodnić, żekażdy może znaleźć książkę dla siebie. Zadbaliśmy oróżnorodne lektury dostępne za pomocą smartfonów i tabletów.Entuzjastów literatury zachęcamy do skorzystania z nowychtechnologii, a fanów smartfonów i tabletów do używania ichtakże jako narzędzi do czytania. Pokazujemy, że czytanie jest dlawszystkich, że jest atrakcyjne i modne, a książki naprawdę mogąbyć łatwo dostępne. To podstawa akcji Czytaj PL, którązainicjowaliśmy w Krakowie i która z roku na rok staje się corazpopularniejsza – nie tylko w skali naszego kraju. Inspirujemy inneświatowe Miasta Literatury UNESCO, które dołączają do naszejakcji” – zaznacza Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego BiuraFestiwalowego.

Akcja Czytaj PL trwała od 2 do 30 listopada. Aby skorzystać z darmowych wypożyczalni e-booków i audiobooków należało pobrać aplikację Woblink ze sklepu App Store lub Google Play, przejść do zakładki Czytaj PL, a następnie zeskanować kod QR. Kody można było znaleźć na plakatach, które pojawiły się m.in. na przystankach autobusowych, w instytucjach kultury czy bibliotekach. Plakaty w całej Polsce rozwieszali również uczestnicy konkursu „Krzewiciele Inkunabułów”, a za ich promocję w Internecie odpowiadali blogerzy i instagramerzy. Lokalizator darmowych wypożyczalni e-booków był dostępny na stronie CzytajPL.pl.

Wśród tytułów biorących udział w akcji każdy czytelnik mógł znaleźć coś dla siebie. „Opowiadania bizarne” Olgi Tokarczuk, nagrodzonej niedawno prestiżową Man Booker International Prize, to zaskakujące i nieprzewidywalne historie, dzięki którym inaczej spojrzymy na otaczającą nas rzeczywistość. Z kolei „Komeda. Osobiste życie jazzu” Magdaleny Grzebałkowskiej jest jedną z najgłośniejszych i – jak piszą krytycy – najlepszych biografii ostatniego czasu. Na fanów kryminału czekały powieści Remigiusza Mroza i Wojciecha Chmielarza. Miłośnicy literatury kobiecej mogli za darmo przeczytać „Okruch” Anny Ficner-Ogonowskiej, a młodzi wielbiciele fantasy – pierwszy tom „Zwiadowców” Johna Flanagana.

Już po raz szósty wydarzenie organizowane było przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – oraz księgarnię Woblink.com. Partnerem strategicznym był Instytut Książki. Akcja zorganizowana została w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Organizatorzy Czytaj PL: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Woblink; partner strategiczny: Instytut Książki

Wydawcy: Znak, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Otwarte, WydawnictwoMarginesy, Wydawnictwo Karakter, Wydawnictwo Poznańskie, CzwartaStrona, Wydawnictwo Jaguar, Smak Słowa, Wydawnictwo Videograf

Miasta partnerskie: Kraków, Białystok, Częstochowa, Gdynia, Legnica, Lublin, Opole, Poznań, Przemyśl, Rzeszów, Słupsk, Szczecin, Toruń, Wrocław

Miasta Literatury UNESCO biorące udział w akcji: Dublin, Nottingham, Praga, Reykjavík

Pozostałe miasta, w których zostały rozwieszone plakaty akcji Czytaj PL:Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Düsseldorf, Gdańsk, Katowice, Kijów,Łódź, Mińsk, Mysłowice, Rybnik, Tychy, Warszawa, Wiedeń, Wilno,Zabrze oraz ok. 500 innych miejscowości

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.