Czwarta edycja Royal Opera Festival w Krakowie

Royal Opera Festival od swej pierwszej edycji w 2019 roku ustanowił włoskiego geniusza stylu belcanto – Gioacchino Rossiniego – głównym artystą, wokół którego i na którym opiera się koncepcja szerszego pokazania muzyki i jej ponadczasowych zależności. Jednym z ważniejszych celów, jakie przyświecają organizatorom, jest przywracanie kulturze zapomnianych dzieł, stąd w programie znalazły się dzieła mało znane melomanom lub wręcz nigdy jeszcze w Polsce nie wystawiane. Festiwal adresowany jest do zróżnicowanej pokoleniowo publiczności i w swojej nadrzędnej idei chce przekonać szerokie audytorium, że kultura wysoka jest niezbędna dla współczesnego człowieka, a odkrywanie jej walorów poprzez eksponowanie międzynarodowych konotacji muzycznych i odkrywanie artystów nieznanych bądź zapomnianych, ten cel tylko wzmacnia.

Royal Opera Festival to wydarzenie cykliczne, organizowane od 2019 roku i z każdą edycją ma ambicje przedstawienia mało znanej twórczości samego Rossiniego (w 2019 roku była to opera „Tancred” zaledwie 3 razy grana w Polsce od czasu swego powstania w 1813 roku, w 2021 dwa dzieła – „Jedwabna drabinka” oraz „Elżbieta, królowa Anglii”). W 2022 planowane są aż trzy takie dzieła – „Armida”, „Adina” oraz „Hermiona”. W ramach kontrastu do mniej znanych utworów czy artystów, widzowie będą mogli również przypomnieć sobie jedną z bardziej znanych symfonii Josepha Haydna – „La Passione”. Całkowitą nowością w tym roku będzie Akademia Belcanto – warsztaty mistrzowskie dla młodych śpiewaków, którzy będą mieli okazję nie tylko uczyć się pod okiem znakomitych artystów, ale i wspólnie z nimi wystąpić w „Adinie” Gioacchino Rossiniego.

Royal Opera Festival w 2022 roku jak w roku ubiegłym opiera się na współpracy z Filharmonią im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, gdzie prezentowanych będzie większość muzycznych zdarzeń oraz z Belcanto Opera Festival. Rossini in Wildabad (Niemcy).

  • Pierwszy z planowanych koncertów festiwalu odbędzie się już w sobotę, 18 czerwca 2022 roku o godz. 18.00 w ogrodach Konsulatu Generalnego Austrii w Krakowie przy ulicy Krupniczej 42. W wykonaniu Orkiestry i Chóru Żeńskiego Filharmonii Krakowskiej pod batutą Diego Ceretty usłyszymy uwertury do opery Rossiniego Otello i Wilhelm Tell, arię Matyldy z II aktu tej opery oraz fragmenty Snu nocy letniej Felixa Mendelssohna. W partiach solowych wystąpią sopranistki Katarzyna Guran, Mariana Poltorak oraz Iida Antola.

Więcej informacji:

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Podziel się swoją opinią
Obrazek domyślny
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Skip to content