UWAGA

Strona zawiera wysokiej jakości zdjęcia. Prosimy o oglądnięcie ich na ekranie KOMPUTERA. Przeglądanie na SMARTFONIE, nie oddaje ich wartości.

Cracovia Danza w nowej siedzibie – konferencja prasowa

11 stycznia 2022 roku w nowej siedzibie Baletu Cracovia Danza odbyła się konferencja prasowa. Było podsumowanie ubiegłego roku i plany na rok bieżący. Przybyli dziennikarze mogli też zapoznać się z miejscem, w którym balet będzie funkcjonował przez najbliższe lata (umowa najmu podpisana jest na 3 lata). Przestrzeń w miarę komfortowa … bo po klubie fitness. Ale, marzy mi się siedziba, taka “na stałe” w pięknych zabytkowych wnętrzach. Mam nadzieję, że Cracovia Danza w końcu taką siedzibę znajdzie.

PLANY, PLANY, PLANY …

Trzy premiery: Pan Molier prosi do tańca w ramach Francuskiego Roku Molierowskiego w Krakowie, Nie ma to jak zdroje oraz Mickiewicz. Romanse wileńskie; regularny sezon w Teatrze Variete; wyjazdy krajowe i zagraniczne m.in. do Francji oraz na Litwę i Łotwę, cykl happeningów Cracovia Danza: balet w mieście poświęcony Mickiewiczowi; Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, na który złożą się spektakle, pokazy i warsztaty; produkcje nowych odcinków filmowych Kraków tańcem malowany a także nowej serii krótkich filmów Kobiety Krakowa – tak wyglądają plany Baletu Cracovia Danza na rok 2022.

Już 17 stycznia 2022 roku spektaklem Kozaki czyli oszustwoukarane w choreografii Leszka Rembowskiego, będącym premierą po latach, baletu który pod koniec XVIII wieku odniósł sukces z warszawskim Teatrze Wielkim, Cracovia Danza rozpoczyna występy w Teatrze
w Variete. Po intensywnej działalności w Internecie, w mediach społecznościowych oraz na Play Kraków, Balet zaplanował sezon teatralnych prezentacji na scenie Teatru Variete, gdzie gości już od wielu sezonów. I tak wystawione zostaną spektakle: W starym kinie (15 lutego), Metamorfozy. Kot w butach (29 marca) , Poloneza czas zacząć (10 maja) oraz premiery.

Pierwszą będzie Pan Molier prosi do tańca (7 czerwca), spektakl który powstaje z okazji 400. urodzin Moliera. Przygotowany z udziałem Trupy Komedianty, zostanie objęty patronatem Konsulatu Republiki Francji, co związane jest z francuską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. Choreografię opracują: Romana Agnel i Dariusz Brojek, zaś kostiumy przygotuje Jan Polewka. Drugą premierą planowaną na scenie Teatru Variete będzie Mickiewicz. Romanse wileńskie (4 października) co związane jest z 200. rocznicą ukazania się słynnego
i istotnego w naszej kulturze zbioru Ballady i romanse polskiego wieszcza.

Także z tego powodu Adam Mickiewicz, a dokładnie jego związki z Krakowem będą tematem tegorocznej serii jesiennych happeningów Cracovia Danza: balet w mieście. Przypomnijmy: od wielu lat Balet Cracovia Danza występuje w przestrzeni miejskiej, często
w zaskakujących miejscach, prezentując tradycyjne zwyczaje, a także związki wybitnych postaci z Krakowem. Do tej pory bohaterami cyklu byli m.in.: Ignacy Jan Paderewski, czy Stanisław Moniuszko.

W tym roku Balet Cracovia Danza będzie kontynuował współpracę z Fundacją Instytut Państwa i Prawa, czego efektem będzie premiera w lecie w Krynicy-Zdroju, w Pijalni Głównej spektaklu Nie ma to jak zdroje. Przedstawienie w choreografii Romany Agnel, Aliny Towarnickiej i Dariusza Brojka, to taneczna opowieść o Krynicy, perle polskich uzdrowisk i jej dziedzictwie. Będzie to zarówno panorama najistotniejszych wydarzeń historycznych z końca XVIII i XIX weku oraz prezentacja najważniejszych i najbardziej znanych w Polsce postaci przebywających w krynickich zdrojach; nie zabraknie portretów polityków, profesorów, literatów i artystów takich jak m.in. Kiepura czy Nikifor.

Mimo pandemii realnych kształtów nabierają wyjazdy zagraniczne. Już na wiosnę do Francji pojedzie spektakl Metamorfozy. Kot w butach, w choreografii Irène Feste i Pierrea-François Dollé. Przedstawienie zostanie pokazane w Alzacji i Lotaryngii. Trwają jeszcze rozmowy, aby tę słynną opowieść mogli obejrzeć także widzowie Paryża. W lecie natomiast spektakl
La Fortuna. Dama z łasiczką w choreografii Romany Agnel pokazany zostanie na Litwie, zaś na Łotwę pojedzie Maskarada królowej Bony także w choreografii Romany Agnel.

W przygotowaniu zespół ma też kilka wyjazdów krajowych, których potwierdzenie jest związane z sytuacją pandemiczną w Polsce.

Zgodnie z tradycją w lipcu odbędzie się w Krakowie Festiwal tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Przez dwa tygodnie (17-30 lipca) będzie trwała 23. edycja festiwalu. I jak to
w zwyczaju bywa, na plenerowej scenie na Rynku pokazane zostaną dwa spektakle: Pan Molier prosi do tańcaoraz Kozaki czyli oszustwo ukarane. Zaplanowane zostały także trzy pokazy premierowe w ramach serii Kraków tańcem malowany, ożywiającej zabytki Krakowa. Tym razem będą to:. La Fortuna. Dama z łasiczką (dziedziniec Muzeum Czartoryskich); Balety po turecku (dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu), Krakowski kotylion (sala balowa Pałacu Krzysztofory). Tradycyjnie także tancerze wraz z publicznością odtańczą na Rynku razem poloneza, co stanie się mocnym akcentem promocji tego tańca, który jest w trakcie wpisu na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Festiwalowi towarzyszyć będą jak zawsze warsztaty tańca dawnego zarówno w przestrzeni realnej, jak i online oraz warsztaty otwarte dla dzieci Kraków tańczy pod Wawelem.

Rok 2022 przyniesie także kontynuacje współpracy z TVP3 Kraków. Z tegorocznych pokazów festiwalowych powstaną – zrealizowane przez działające przy Balecie Cracovia Danza Film Studio – trzy nowe odcinki reportaży tanecznych, które swoją premierę będą miały na jesieni na antenie TVP3 Kraków. Ale zanim to nastąpi, już od połowy lutego (poniedziałki godz. 20) TVP3 Kraków rozpoczyna powtórkę całej serii Baletu Cracovia Danza Kraków tańcem malowany. Przypomnianych zostanie 9 odcinków: Wokół Wita Stwosza, Pan Twardowski – igraszki w Barbakanie, Bassa danza z madonnami, Krakowskie maszkary, Od acana do waćpana, Harmonia mundi, Kiedy tańczą dzwony, Chopin w salonie Marceliny Czartoryskiej
i Wawelskie baletto.

Nowy rok postawi także nowe wyzwania przed powołanym na początku pandemii Cracovia Danza Film Studio. Jednym z nich jest produkcja serii krótkich filmów Kobiety Krakowa – na zamówienie Urzędu Miasta Krakowa – które będą stanowiły część trasy turystycznej związanej z promocją historii słynnych mieszkanek naszego miasta.

W bieżącym roku planujemy także współpracę z platformą Play Kraków oraz regularne prowadzenie kanałów społecznościowych, w tym prezentacji filmowych na You Tube. Warto zwrócić uwagę, że Balet Cracovia Danza jest jedną z nielicznych instytucji kulturalnych Krakowa, która prowadzi regularną działalność online, przygotowując specjalne produkcje na swój kanał.

Tradycyjnie Balet Cracovia Danza będzie prowadził intensywną działalność edukacyjną
we współpracy z szkołami muzycznymi i akademiami muzycznym oraz filharmoniami w całej Polsce.

Z wielką radością rozpoczęliśmy rok 2022 w nowej siedzibie przy ul. Szlak 67, którą tak szybko otrzymaliśmy dzięki staraniom Katarzyny Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa. Miejsce to jest przeznaczone przede wszystkim dla zespołu tanecznego, który po latach tułaczki właśnie pod tym adresem ma do swojej dyspozycji komfortowe sale prób i zaplecze do regeneracji (biura pozostają w dotychczasowym miejscu, w kamienicy przy Placu na Groblach 7). W nowej siedzibie swoje miejsce też znalazła bogata kolekcja kostiumów zespołu.

Nowa przestrzeń daje też nowe możliwości. Balet Cracovia Danza planuje wykorzystać nową siedzibę m.in. na prowadzenie warsztatów nie tylko dla tancerzy, ale także dla dzieci
i seniorów.

PODSUMOWANIE ROKU 2021

Spektakle, imprezy plenerowe, wyjazdy zagraniczne w tym m.in. na Litwę oraz do Francji, Niemiec
i Meksyku, organizacja Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, premiera spektaklu
Kobiety Krakowa. Historia i legenda; współpraca ze słynną Capella de la Torre czy zespołem muzycznym Concerto Farinelli, udział w głośnym przedstawieniu Dziady w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, produkcje tanecznych filmów dokumentalnych, a także cykliczna obecność na antenie TVP3 Kraków oraz na platformie miejskiej Play Kraków – tak w skrócie wyglądał rok 2021 Baletu Cracovia Danza.

Miniony rok był trudny dla wszystkich, gdyż pandemia wielokrotnie wymuszała korektę planów. Mimo to udało się wytańczyć sporo spektakli przed publicznością, wśród których znalazły się m.in.: Balet o kawie pokazany w Filharmonii Gorzowskiej; Fetes Galantes w Muzeum w Wilnowie; Pierwsze baletu początki –
w operalni Hetmanowej
zaprezentowane w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju z udziałem dzieci

z Krynickiego Studia Baletowego im. Władysława Szlęka; pokaz W pałacu i ogrodzie zaprezentowany
w Pałacu w Igołomii na inaugurację Morsztyn Barok Festiwal; przedstawienie W starym kinie, które pokazane zostało w Mroczy.

W tym roku premierę miał spektakl Kobiety Krakowa. Historia i legenda w reżyserii Romany Agnel. Wystawiony został w ramach czerwcowego pikniku miejskiego Szlakiem kobiet Krakowa przygotowanego przez Balet Cracovia Danza we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa i TAURON Areną Kraków. Historia kobiet, które na przestrzeni wieków zmieniały oblicze Krakowa i rozsławiały nasze miasto, została ponownie pokazana z okazji rocznicy przyznania kobietom praw wyborczych, jesienią, w małej hali TAURON Arena Kraków, wzbudzając entuzjazm zgromadzonej publiczności.

Balet Cracovia Danza pojawiał się także często w plenerze. M.in.: spektakl Polonez nasz śladzostał zaprezentowany w ramach krakowskiej Nocy Tańca. Warto przypomnieć, że tegoroczna Noc, której koordynatorką była Romana Agnel, odbywała się pod hasłem Poloneza czas zacząć!Tym działaniem miasto Kraków włączyło się w ochronę i promocję poloneza związaną z trwającym właśnie wpisem tego tańca na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Tancerze wzięli także udział w Korowodzie Zygmuntowskim, który był częścią obchodów jubileuszu 500-lecia Dzwonu Zygmunt w Krakowie. Oprócz przejścia w paradzie, przedstawili na Rynku Głównym specjalnie na tę okazję przygotowany program Kiedy tańczą dzwony. Ponadto w ramach Kraków Culture Summer, inicjatywy skupiającej unikatowe wydarzenia, manifestujące bogactwo i różnorodność krakowskiej kultury, w Parku Jordana zespół przedstawił barwne widowisko Pleć się wianku, pleć, pełne rytuałów
i tradycji, inspirowane dawną, przedchrześcijańską kulturą Słowian.

Tradycyjnie w lipcu odbył się Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. I tak 22. edycja nawiązująca do początków baletu zawodowego w Polsce, przyniosła trzy pokazy plenerowe: Kiedy tańczą dzwony, Harmonia mundi, Chopin w salonie Marceliny Czartoryskiej oraz dwa spektakle wystawione na scenie

w Rynku Głównym: Pierwsze baletu początki – w operalni Hetmanowej, opowiadający o powstaniu jednej
z pierwszych polskich szkół baletowych w rezydencji Branickich w Białymstoku oraz Fêtes Galantes, spektakl z udziałem mistrzów tańca takich jak Marie-Claire Bär Le Corre i Pierre-François Dollé, nawiązujący do ogrodowych zabaw z czasów francuskiego rokoka. Festiwalowi towarzyszyły warsztaty taneczne zarówno online jak i stacjonarne. Odbył się także – co było nowością – kurs mistrzowski tańca barokowego przeznaczony dla uczniów i absolwentów szkół baletowych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także czterodniowe warsztaty dla dzieci i młodzieży Kraków tańczy pod Wawelem.

Mimo pandemicznych trudności udało się utrzymać zagraniczne wyjazdy zespołu. W tym roku widzowie Kowna mieli okazję zobaczyć spektakl Maskarada królowej Bony. W Ambasadzie Polskiej w Paryżu Balet Cracovia Danza reprezentował Kraków przedstawiając tańce staropolskie, zaś w Niemczech wziął udział w projekcie Farinelli wraz z grupą taneczną HéliosKine i orkiestrą barokową Concerto Farinelli.
W grudniu natomiast Romana Agnel i Dariusz Brojek w szkołach baletowych Meksyku i San Diego prowadzili warsztaty z tańca charakterystycznego oraz poloneza i krakowiaka.

Rok 2021 stał się dla Baletu Cracovia Danza czasem sporych wyzwań organizacyjnych i poszukiwaniem nowych możliwości. W tym kontekście niezwykle cieszy współpraca z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, dzięki której w ramach XVIII Konkursu Chopinowskiego został wystawiony w Warszawie spektakl Polonez nasz ślad. Dzięki transmisji internetowej przedstawienie Cracovia Danza obejrzało blisko 50 tysięcy osób z całego świata.

Po raz pierwszy także Balet współpracował ze słynnym niemieckim zespołem muzyki dawnej Capella de la Torre, co zaowocowało międzynarodowym projektem online: CAPELLAcalls_Poland: Praetorius 400. Film pokazujący rekonstrukcje choreograficzne tańców z pierwszej połowy XVII wieku, takich jak m.in. branle, hiszpańskie pawany czy galiardy do muzyki Michaela Praetoriusa, którego 400. rocznicę śmierci obchodziliśmy w zeszłym roku nadal jest dostępny w Internecie na stronie niemieckiego zespołu.

Pandemia spowodowała, że Balet Cracovia Danza rozwinął swoją działalność filmową, rozbudowując znacznie założone w 2020 roku Cracovia Danza Film Studio, co przyczyniło się do współpracy m.in.
z TVP3 Kraków, TVP Kultura, Play Kraków a także do rozbudowania własnego kanału YT czy watch FB. W roku 2021 na antenie TVP3 Kraków pojawiło się 9 odcinków serii Kraków tańcem malowany wyprodukowanej przez Balet, w tym trzy premierowe: Kiedy tańczą dzwony, Harmonia mundi, Chopin
w salonie Marceliny Czartoryskiej.
Ponadto TVP3 pokazała reportaż Życie dla tańca poświęcony pamięci zmarłej 30 lat temu prof. Janiny Strzembosz, jedynej polskiej uczennicy Isadory Duncan, takżewyprodukowany przez Cracovia Danza Film Studio.

Balet Cracovia Danza był również bohaterem pierwszego odcinka nowego cyklu TVP Kultura Scena taneczna.

Taneczne filmy dokumentalne baletu są także prezentowane na Play Kraków oraz na kanale baletowym na YT. Także w mediach społecznościowych w zeszłym roku premierę miała filmowa seria Słownik tańca dawnego. Trzy odcinki Bourée, Forlana oraz Gavotte przygotowane zostały w okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, co wpisywało się ogólnopolską akcję TańczMY. Również z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca Polska Opera Królewska zaprezentowała w Internecie spektakl Noverre en action w reżyserii
i choreografii Romany Agnel, w wykonaniu Baletu Cracovia Danza oraz Zespołu Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej.

Koniec roku 2021 przyniósł udział Baletu Cracovia Danza w głośnej premierze Dziadów w Teatrze
im. Słowackiego, w reżyserii Mai Kleczewskiej: u boku takich gwiazd jak m.in.: Jan Peszek, Dominika Bednarczyk, Rafał Dziwisz tancerze zatańczyli menueta w choreografii Romany Agnel. Mocnym akcentem na finał roku stała się przeprowadzka do nowej siedziby przy ul. Szlak 67, gdzie od stycznia 2022 roku już pracuje zespół taneczny i gdzie wygodne miejsce znalazła kolekcja kostiumów Cracovia Danza. Dzięki staraniom i determinacji Katarzyny Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa udało się tak szybko uzyskać tę nową przestrzeń i dostosować ją do potrzeb Baletu, by już od Nowego Roku rozpocząć pracę w nowym miejscu.


Cracovia Danza to gigantyczne przedsięwzięcie … a ja nie mogę się nadziwić, jak tak niewielki zespół radzi sobie z taką gigantyczną ilością pracy. Chapeau bas.

Jednak głównym tematem konferencji prasowej była nowa siedziba Baletu Cracovia Danza. Zlokalizowana przy ulicy Szlak 67 w betonowym biurowcu. Wcześniej w tym miejscu był klub fitness, dlatego też znajdują się tam przestronne sale prób i całkiem przestronne zaplecze. Generalnie, zespół jest zadowolony z tej lokalizacji, choć jest ona tymczasowa. Jak napisałem we wstępie, artyści i cały zespół zasługują na coś więcej – w Krakowie nie brakuje pięknych zabytkowych przestrzeni, a ja mam nadzieję, że Cracovia Danza znajdzie swoje miejsce – takie na stałe.

W nowej siedzibie, pomimo, że jest to nowy i betonowy budynek – czuje się wspaniałą atmosferę i dobrą energię. To potwierdzenie tezy, że “miejsca tworzą ludzie”. A zespół Cracovii Danzy należy do wyjątkowo “pozytywnoenergetycznych”.

Poniżej kilka zdjęć z konferencji prasowej i zakamarków nowej siedziby.

// W publikacji wykorzystano materiały prasowe Baletu Cracovia Danza.

Foto © Andrzej Wodziński

Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Artykuły: 537
Skip to content