Chór Anchiskhati (Tbilisi, Gruzja) koncert w Krakowie

Chór Anchiskhati (Tbilisi, Gruzja) to słynny gruziński chór męski wykonujący tradycyjną muzykę polifoniczną, religijną i świecką. Koncert w Krakowie, 27 kwietnia 2014 roku o godzinie 19.00 w Kościele Świętej Katarzyny, ulica Augustiańska 7 (wejście od ulicy Skałecznej).

Krótka historia chóru

W 1987 roku kilkoro studentów Państwowego Konserwatorium w Tbilisi zgromadziło grupę młodych specjalistów zainteresowanych gruzińskim śpiewem tradycyjnym. Grupa ta stała się zalążkiem słynnego dziś chóru a cappella, znanego jako chór Anchiskhati. Zespół składa się obecnie z 11 mężczyzn.

Pierwszym zadaniem, jakie postawił sobie nowo utworzony zespół, były studia nad długo zapomnianymi dziewiętnastowiecznymi rękopisami z notacją muzyczną śpiewów chóralnych. Wkrótce potem chór otrzymał szansę praktykowania gruzińskiego śpiewu sakralnego – w 1988 roku Patriarcha Gruzji powołał młodych śpiewaków do pierwszego sakralnego chóru Gruzji, który osadził w najstarszym kościele w Tbilisi – bazylice Anchiskhati. W ten sposób rozpoczął się powrót śpiewu chóralnego do Cerkwi Gruzińskiei.

Dziś

Dziś chór Anchiskhati jest powszechnie uznawany w Gruzji i poza nią. Wykonuje tradycyjną gruzińską muzykę kościelną, w której jest niekwestionowanym autorytetem. Także autentyczny sposób wykonywania gruzińskich pieśni ludowych przez zespół jest zupełnie wyjątkowy i stanowi przykład dla wielu młodych zespołów folklorystycznych w Gruzji. Jeszcze jedną wyjątkową cechą zespołu jest to, że jest w nim kilku aktywnych naukowców, którzy wciąż prowadzą swoją działalność pedagogiczną i badawczą. Podczas 25 lat swojego istnienia chór wydał dwanaście płyt kompaktowych z gruzińskimi pieśniami kościelnymi i ludowymi.

[wpthemes_button url=”https://www.facebook.com/events/793416200682999″ style=”wpthemes-blue” size=”wpthemes-medium” type=”wpthemes-square” target=”_self”] strona wydarzenia na Facebook [/wpthemes_button]

[wpthemes_button url=”http://www.anchiskhatelebi.ge” style=”wpthemes-black” size=”wpthemes-medium” type=”wpthemes-square” target=”_self”] strona internetowa zespołu Anchiskhati [/wpthemes_button]

[separator type=”top”]Content[/separator]

źródło informacji:
strona wydarzenia na Facebook | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
Andrzej Wodziński
Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.