Chojze – Widzący z Lublina, płyta Symchy Kellera – kantora i rabina

Na rynku muzycznym ukazała się niedawno płyta pod tytułem Chojze – Widzący z Lublina autorstwa Symchy Kellera- kantora, rabina. Płyta ta powstała zaledwie miesiąc temu i zawiera autentyczną muzykę chasydów polskich.

W czasie jej nagrywania dołożono wszelkich starań, aby jej charakter i brzmienie były najbliższe źródła. Wszystkie pieśni są oryginalnymi chasydzkimi nigunami, pochodzącymi z XVII-XIX wiek, niektóre zaś swoimi korzeniami sięgają średniowiecza. Instrumentarium na płycie jest klasyczne,

nie użyto żadnych instrumentów elektrycznych. Zrezygnowano z perkusji na rzecz tradycyjnych bębnów dla uzyskania brzmienia najbliższego oryginałowi.

Symcha Keller ur. w Łodzi w 1963r. Ostatni kontynuator muzycznej, mistycznej tradycji chasydów w Polsce. Jego pierwszym Mistrzem był Icchak Frojmowski, przedwojenny kantor Cadyka z Radoszyc. Od niego otrzymał w darze niezwykły sposób prowadzenia modlitw oraz transowego śpiewu nigunów (melodii medytacyjnych).

Uczył się min. u Rabiego Shlomo Carlebacha w USA. Po powrocie do Polski w 1993 roku nagrał płytę “Szabes”, a następnie “Pieśń nad pieśniami”. Zaangażował się również w odbudowę życia żydowskiego w Polsce. Przez wiele lat pełnił funkcję kantora Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Prowadził modlitwy podczas wielu uroczystości światowej rangi min. wizyt Papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI, prezydenta USA Billa Clintona czy Vaclava Havla oraz uroczystości rocznicowych np. 60 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz- Birkenau .

Cały czas koncertuje. W 2017 nagrał dwupłytowy album pt.” Bramy “, zadedykowany pamięci swego pierwszego mistrza Icchaka Frojmowskiego. W 2019 nagrał kolejną płytę z chasydzkimi mistycznymi pieśniami pt.”Chojze – Widzący z Lublina”. Album ten upamiętnia zmarłego w 1815 roku jednego z największych mistyków chasydzkich w Polsce. Zawiera on oryginalnie zaaranżowane pieśni chasydów z XVIII i XIX wieku. Obecnie oprócz koncertowania pracuje nad kolejną płytą, gdyż jak sam stwierdził ” nie ma wiele czasu, a ogrom materiału, który trzeba ocalić jest jak ocean pieśni”. Jest powiedziane, że jeżeli ktoś odchyli zasłonę i ujrzy blask muzyki Chasydów, już nigdy tego blasku nie zapomni.

Płytę Chojze – Widzący z Lublina nagrano z udziałem:
Symcha Keller – śpiew, flet, szofar,
Bartłomiej Stańczyk – akordeon, śpiew,
Robert Brzozowski – kontrabas,
Krzysztof Pachla – klarnet,
Paweł Stępnik – gitary,
Tomasz „Bozdek” Kozdraj – instrumenty perkusyjne,
Marcin David Król – skrzypce.

Artyści planują trasę koncertową w 2020 roku, na której Muzycznego Krakowa nie zabraknie. Tej płycie i tej muzyce planujemy poświęcić więcej miejsca na naszych łamach.

// tekst na podstawie materiałów prasowych

Default image
Andrzej Wodziński
Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.