Atelier Scenariuszowe – warsztaty dla twórców filmowych: Łódź, Kraków, Wrocław

6 czerwca w ICE Kraków rusza Atelier Scenariuszowe. Warsztaty potrwają do 10 czerwca i będą pierwszym od marca wydarzeniem branżowym w Polsce, które odbędzie się w pełni stacjonarnie.

Atelier Scenariuszowe to roczne warsztaty rozwoju pełnometrażowych scenariuszy filmów fabularnych skierowane do scenarzystów lub piszących reżyserów. Podzielone są na trzy sesje warsztatowe: pierwszą w Łodzi, drugą w Krakowie, trzecią we Wrocławiu. Pandemia pokrzyżowała plany organizatorów. Na szczęście nie na długo. Sesja stacjonarnia w Krakowie odbędzie się w pełnym wymiarze, jedynie z dwumiesięcznym opóźnieniem.

W połowie marca organizatorzy Atelier Scenariuszowego musieli odwołać drugą część warsztatów, która miała odbyć się w Krakowie. “Musieliśmy reagować bardzo szybko. Zajęcia miały rozpocząć się 13 marca. Mimo lockdownu i zamrożenia krakowskiej sesji uczestnicy wytrwale pracowali nad swoimi tekstami.” – mówi dyrektor programowa Joanna Szymańska. W czasie pandemii nie było wiadomo czy uda się zorganizować sesję stacjonarną. Działania odbywały się w świecie wirtualnym. Został przeprowadzony szereg spotkań grupowych online i konsultacji z opiekunami grup na podstawie przesłanych przez uczestników nowych wersji tekstów.  “Dostaliśmy od Atelier prezent w postaci dodatkowych wspólnych i indywidualnych sesji online w czasie, który mieliśmy spędzić razem w Krakowie.” – mówi Magdalena Załęcka, jedna z uczestniczek. 

Dzięki IV etapowi znoszenia obostrzeń związanych z COVID-19 organizatorzy mogą powrócić z dobrymi informacjami, ponieważ instytucje kulturalne otwierają się! Organizatorzy Atelier Scenariuszowego wraz z partnerami z Krakow Film Commission tylko czekali na tą decyzję. Atelier będzie pierwszym w Polsce stacjonarnym wydarzeniem branżowym zorganizowanym w nowej rzeczywistości. Swoje gościnne progi udostępniło ICE Kraków. “To idealne miejsce do kreatywnej pracy nad scenariuszami. Cieszymy się ze spotkania na żywo, ale nie zapominamy również o zachowaniu wszelkich środków ostrożności.” – mówi Monika Łuczyk, koordynatorka Atelier. Zaplanowano szereg rozwijających masterclassów i spotkań m.in. budowanie sceny dramatycznej i formatowanie scenariusza z Filipem Kasperaszkiem czy prawo w praktyce scenarzysty. Odbędzie się również próbny pitching, który przygotuje uczestników do finału tj. prezentacji swoich projektów przed branżą filmową w ramach nowohoryzontowych Polish Days. “Chcemy wykorzystać doświadczenia pandemii i nauczyć się pitchować również z wykorzystaniem wirtualnych technologii. Dostrzegamy nowe możliwości i z chęcią podzielimy się swoim doświadczeniem” – dodaje Joanna Szymańska. Wszystkie elementy programu będą odbywać się zgodnie z zachowaniem warunków bezpieczeństwa sanitarnego. Obecna sytuacja pewnie jeszcze nie raz zmusi nas do testowania rozwiązań, które kiedyś nie wydawały się nam naturalne, a teraz stają się dla nas możliwością podtrzymania aktywności zawodowej. Jednak nic nie zastąpi kontaktu z żywym człowiekiem.

  • Partnerami Atelier są: EC1 Łódź – Miasto Kultury, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Kraków Film Commission, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty. Program jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.