Artyści Opery Krakowskiej dla Australii – specjalny koncert charytatywny

Ogromne połacie wypalonej ziemi, ofiary śmiertelne w ludziach, miliony cierpiących zwierząt i zrujnowane domy – o tragicznych skutkach pożarów w Australii donoszą media z całego świata. Artyści Opery Krakowskiej nie pozostają obojętni i już 15 lutego o godzinie 18:30 na Dużej Scenie odbędzie się koncert charytatywny. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski.

Od grudnia ubiegłego roku w Australii trwają straszliwe pożary. Choć na tym kontynencie są one częstym zjawiskiem, w tym roku stały się wyjątkowo groźne, dotykając zalesioną i gęściej zaludnioną południową część kontynentu. Szacuje się, że płomienie objęły obszar 6 milionów hektarów (to tak, jakby spalone zostało 30 procent powierzchni Polski). Silny wiatr rozwiewa ogień i obejmuje kolejne tereny oraz rozprzestrzenia gęsty, gryzący dym, zagrażający ludziom mieszkającym nawet setki kilometrów dalej. Nieprzeliczona jest ilość zwierząt, które ucierpiały – mówi się o setkach milionów zabitych, a tym, które przetrwały, grozi śmierć z głodu i pragnienia. Liczby stale rosną. Mieszkańcy oraz służby zmagają się dniami i nocami z rozszalałym żywiołem. Pomoc jest naprawdę potrzebna. Wsparcie zadeklarował już Jerzy Owsiak i jego „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”. Solidarność z Australijczykami wyraził również premier Mateusz Morawiecki.

Podjęliśmy w tej sprawie współpracę z Czerwonym Krzyżem, którego australijski oddział od lipca 2019 roku wspiera poszkodowanych w 110 ośrodkach na terenie Australii oraz pomaga odnaleźć bliskich ponad 52 000 osób, które straciły kontakt ze swoją rodziną. Ponad 2000 wolontariuszy Czerwonego Krzyża zaangażowało się w pomoc potrzebującym. Na stronie Australijskiego Czerwonego Krzyża został uruchomiony specjalny portal Register.Find.Reunite służący poszukiwaniu i łączeniu rodzin, które ucierpiały w wyniku pożarów. CK wspiera ewakuację ludności, prowadzi ośrodki pomocy humanitarnej, dostarcza wodę i żywność, udziela pierwszej pomocy i wspiera lokalne agencje walczące ze skutkami pożarów. Polski Czerwony Krzyż jest partnerem naszego koncertu i za jego pośrednictwem przekażemy wsparcie na konto funduszu pomocy i odbudowy ustanowione przez Australijski Czerwony Krzyż.

Ponadto dyrekcja Opery Krakowskiej nawiązała w sprawie koncertu kontakt z Nicholasem Moorem, szefem Opery w Sydney, która w marcu organizuje podobne wydarzenie, a do chwili obecnej zebrała ponad 130 tys. dolarów. Moore wyraził wdzięczność i objął swoim patronatem to wydarzenie. Pisze w liście:

To piękny gest w czasie bardzo trudnym dla wielu społeczności w Australii.

W koncercie wezmą udział Magdalena Barylak, Agnieszka Cząstka-Niezgódka, Monika Korybalska, Agnieszka Kuk, Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Karin Wiktor-Kałucka, Jarosław Bielecki, Krzysztof Kozarek, Michał Kutnik, Adam Szerszeń, Adam Sobierajski oraz Orkiestra Opery Krakowskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka.

Bilety można zakupić w Kasie Opery Krakowskiej od 28 stycznia. Uwaga na to wydarzenie nie jest prowadzona sprzedaż online. Płatność tylko gotówką.

  • Ceny: Amfiteatr: 100 zł, Loża Marszałkowska: 150 zł, Balkon/Loża Prawa/Lewa: 50 zł

Dochód ze sprzedaży biletów–cegiełek zostanie przekazany za pośrednictwem Polskiego Czerwonego Krzyża na konto funduszu pomocy i odbudowy ustanowione przez Australijski Czerwony Krzyż. Dystrybucja biletów–cegiełek w Kasie Opery Krakowskiej. (także w przerwie spektakli i koncertów odbywających się przed 15 lutego 2020).

Więcej informacji:

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.