Art Piknik w Willi Decjusza, 24-30 sierpnia 2020

Art Piknik to tygodniowy festiwal prezentujący sztukę i język ukraiński w Willi Decjusza – miejscu spotkań, od wieków otwartym na kultury i tradycje z całego świata.

Realizacja Art Pikniku w jednej z ciekawszych przestrzeni Krakowa, założonej przez przybysza z dalekiej Alzacji, Niemca Justusa Ludwika Decjusza nawiązuje do charakteru miasta, od stuleci przychylnemu cudzoziemcom i budującego swój kulturalny potencjał w oparciu o dziedzictwo przyjezdnych. Sprowadzając się tutaj z innych stron świata nowi mieszkańcy zaszczepiają elementy własnych kultur, wzbogacając tym samym lokalne relacje społeczne.

Wiele zawdzięczamy obcokrajowcom, którzy zdecydowali się tu osiąść, aby tworzyć, pracować czy nauczać. Z roku na rok liczba obcokrajowców mieszających i pracujących w Krakowie zwiększa się, przyczyniając się do wzbogacenia jego oferty kulturalnej. Kluczem do wykorzystania możliwości jakie daje potencjał obecności cudzoziemców stanowi wzajemna i twórcza współpraca rozumiana jako integracja mieszkańców, środowisk twórczych i grup miejskich oraz budowanie wspólnej tożsamości.

Jedną z nacji licznie reprezentowanych w Krakowie i prowadzących tu działalność jest społeczność ukraińska. Art Piknik będzie okazją do zaprezentowania mieszkańcom ich bogatej i wszechstronnej kultury. Wśród różnorodnych wydarzeń jednymi z ważniejszych będą wystawy sztuki ukraińskich artystów. Różne aspekty ukraińskiego dziedzictwa zostaną zaprezentowane podczas tematycznych warsztatów, m.in. literackich przybliżających zarówno sylwetki pisarzy, poetów, jak i ich twórczość oraz język i alfabet. Program wypełnią występy artystyczne, spotkania, wykłady czy też pokazy kulinarne w wykonaniu ukraińskich mistrzów kuchni i inne. Zróżnicowany i obszerny zestaw aktywności zostanie przygotowany przez animatorów i dedykowany najmłodszym uczestnikom, jak warsztaty teatralne, taneczne i plastyczne.

Po raz pierwszy Art Piknik odbył się w Kijowie w 2013 roku. Jego główną ideą stała się popularyzacja kultury i sztuki ukraińskiej, a także tolerancji i wzajemnego zrozumienia. Równie ważnym przesłaniem jest także umożliwianie rozwoju indywidualnych zdolności, dlatego Art Piknik zaprasza uczestników, aby włączali się w jego realizację, współtworząc wydarzenia artystyczne poprzez przygotowanie wystaw, występów tanecznych, prezentacji poezji czy próbując swych sił w różnorodnych rolach.

Tegoroczna edycja po raz pierwszy organizowana jest w formule tygodniowego festiwalu. Różnorodne aktywności popularyzujące kulturę i sztukę ukraińską odbędą się w Willi Decjusza w Krakowie oraz w pobliskim parku w okresie od 24 do 30 sierpnia 2020 roku.

  • Wydarzenia Art. Pikniku będą odbywać się codziennie od 24-30 sierpnia w godzinach: 12.00-18.00 w Willi Decjusza i w plenerze.

24 sierpnia 2020, godz. 12.30: oficjalne otwarcie Art Pikniku z udziałem Konsula Generalnego Ukrainy w Krakowie oraz przedstawicieli organizatorów wydarzenia – Dominiki Kasprowicz, dyrektor IKWD oraz Sławy Frolowej, manager artystycznej Art Pikniku z Funduszu Rozwoju i Wsparcia Młodej Sztuki Ukraińskiej.

W czasie Art Pikniku w poszczególnych strefach, poświęconych prezentacji ukraińskiej sztuki, muzyki, mody, kuchni, literatury oraz warsztatom dla dzieci, wykładom, zajęciom sportowym i tanecznym odbędzie się szereg wydarzeń m.in.: lekcje rysunku (ornament, martwa natura), warsztaty wycinanek i wyszywania, sztuka użytkowa w stylu ukraińskim, warsztaty językowe (m.in.: szkolenia cyrylicy dla Polaków), wystawa nowoczesnego stroju w ukraińskim stylu , atelier fotograficzne dla gości do samodzielnego wykonywania zdjęć, kursy mistrzowskie robótek ręcznych, stylizacji i wizażu, wyplatanie wianków oraz uczenie się piosenek ludowych z tłumaczeniem na język polski, koncerty ukraińskiej muzyki jazzowej, klasycznej i folkowej.

Więcej informacji i pełny program wydarzenia:

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
Anna Szpilewska
Muzykolog, dziennikarz muzyczny, początkująca pisarka, absolwentka Akademii Muzycznej we Lwowie. Pracowała jako dziennikarz w Lwowskiej Filharmonii, a także nauczyciel teorii w szkole muzycznej "Dudaryk". Odbyła praktykę w gazecie "Lwowska poczta" i w lwowskim radiu. Pisze teksty dla różnych magazynów, stron internetowych, blogów. Aktualnie mieszka w Krakowie i stara się rozwijać, rozwija też uczniów w szkole muzycznej jako nauczyciel gry na pianinie. Pisze teksty dla różnych mediów. Uwielbia muzykę klasyczną, jazzową, folkową.