film 28 września 2018

Ars Independent Festival Katowice 25-30.09.2018

Tak to jakoś zawsze się układa, że są weekendy, gdy dzieje się niewiele i są takie, kiedy wybór, czym wypełnić czas jest aż nadto rozbudowany. Ostatnie dni września to zdecydowanie ta druga kategoria. Wydarzeń kulturalnych sporo. W mieście, poza miastem i w szeroko rozumianej okolicy. Proponujemy zawęzić wybór do jednego, wsiąść w samochód i pojechać do Katowic na Ars Independent. Czyli festiwal szeroko rozumianej sztuki współczesnej ze szczególnym naciskiem na film, muzykę, gry wideo i wideoklip.

Materiały prasowe organizatora, foto: Michał Jędrzejowski

W programie dużo interesującego. Część wydarzeń już za nami, ale jak to zwykle na festiwalach – najbogatszy jest program weekendowy. Wymieniamy kilka pozycji – dla przykładu. A więc filmowo: łącznie 2259 minut oglądania. „Czarny Koń Animacji” to przegląd krótkometrażowych debiutów twórców z całego świata – można oglądać w kilku odsłonach w kinie Światowid. Są też filmy pełnometrażowe, wśród nich surrealny „Król”, „Dzieci z Hotelu Ameryka” czyli bunt i rockandroll w ZSRR czy „Powracająca fala” Michała Wiraszki z muzyką i Jarocinem w tle. Jest „American Valhalla”, jeżeli ktoś jeszcze nie widział – czyli zapis pracy nad wspólnym albumem, który w 2016 wydali Iggy Pop i Josh Homme „Post Pop Depression”. Ten ostatni film można zobaczyć również na pokrewnym wrocławsko – warszawskim „Avant Art Festival” .

Wracając do Katowic: podczas Ars Independent jest jeszcze Nocna Giełda Gier Wideo, są wideoklipy, są wystawy, jest Scena Muzyczna i są wieczorno –nocne koncertowe „aftery”. W programie również pokaz filmu z muzyką na żywo (radziecka „Królowa śniegu” z 1957 i współczesny jazz). Cały program poznać można odwiedając stronę Festiwalu (również regularnie aktualizowany profil na Facebooku). Wszystkie festiwalowe wydarzenia odbywają się w centrum Katowic – oprócz wspomnianego Kina Światowid można się wybrać m.in. do Pałacu Młodzieży czy Kinoteatru Rialto. Organizatorem wydarzenia są instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów oraz Miasto Katowice.

Ars Independent Festival
Katowice 25 – 30.09.2018
www.arsindependent.pl

Share

podobne publikacje