50-lecie SBB. Wolność z Nami! Koncert “online”

14 listopada w Radiu Opole odbył się koncert z okazji 50-lecia zespołu SBB. Cały koncert był transmitowany online.

Godzinę przed koncertem dziennikarze muzyczni omawiali historię zespołu. Skupiając się zarówno na tym, co wyróżnia SBB od innych zespołów. Zwrócili uwagę na to, jak świetnie radzi sobie zespół grając improwizowane kawałki, a także, że posiada więcej płyt koncertowych niż studyjnych.

Po godzinie 21 zespół wszedł do studia Radia Opole i zaczął grać swoje największe hity: “Walking Around The Stormy Bay” czy “Ze słowem”.

Panowie nie grali jednak w pełnym składzie, zabrakło Jerzego Piotrowskiego, który przebywa obecnie w USA.

SBB to legendarny, rockowy zespół, który powstał w latach 70. Panowie znani są szerszej publiczności z grania swoich utworów na każdym koncercie inaczej. W roku 1971 SBB zostało zauważone przez Czesława Niemena. Artyści rozpoczęli współpracę i zostali ochrzczeni przez publicystów Grupą Niemen.

Za czasów komuny, SBB udało się koncertować na tak zwanym “zachodzie”. Dali koncerty w Niemieckiej Republice Demokratycznej, Szwajcarii, Holandii czy Belgii.

SBB dla pokolenia dzisiejszych 50-60 latków to grupa kultowa. Pierwsi Polacy na światowej scenie muzycznej. Jest głęboka komuna. Słuchamy Czerwonych Gitar, Trubadurów, Skaldów czy Maryli Rodowicz. Jest też Czesław Niemen czy zespół Breakout. A tu nagle, w zasadzie znikąd pojawia się grupa, która gra muzykę znaną nam z Radia Luxemburg czy nie wszędzie jeszcze słyszalnego Programu III, Piotra Kaczkowskiego i jego MiniMaxu. Pewnie młodsi czytelnicy nie wiedza o co z tym Luxemburgiem i MiniMaxem chodzi …

SBB grał na zupełnie innym poziomie, a my – wtedy 18-20 latkowie, byliśmy bardzo dumni z faktu, że mamy wreszcie artystów, grających w “zachodnim” stylu. Tak sobie myślę, że gdyby to były inne czasy, nie było by “żelaznej kurtyny”, ta formacja zrobiła by światową karierę.

Od tego czasu minęło wiele lat, SBB gra dalej, gra świetnie i szczerze przyznam, nie znajduję w tym “sektorze muzycznym” konkurencyjnego zespołu.

Andrzej Wodziński – redaktor naczelny

Podziel się swoją opinią
Obrazek domyślny
Ewa Jędrzejczyk

Studentka Edytorstwa i komunikacji społecznej, miłośniczka muzyki. Lubi odkrywać nową muzykę, kolekcjonować płyty i jeździć na koncerty. Poza muzyką lubi czytać literaturę fantasy i podróżować.

Skip to content